Maardu järve lasti 600 pisikest kala.

Foto: Robin Roots
Eesti uudised
27. september 2017, 18:49

Täiendatud!

FOTOD | ÖKODESSANT: sajad kalamaimud asuvad Maardu järve puhtaks sööma (13)

Kolmapäeval asustati pidulikult Maardu järve 300 linaskit ja 300 karpkala maimu. Soodne ost, sest üks järve puhtakssööja maksab alla euro. Kalad tarnis Üle 30 aastase töökogemusega Otepää kalafarm Vaba Kala, mille üheks eesmärgiks on populariseerida mageveekalade ja vähkide asustamist veekogudesse.
Maardu järve lasti 600 pisikest kala. Foto: Robin Roots

„Karpakala on nagu põrsas, ta tuhnib põhjas juurikad üles ja aitab meie järve põhja puhastada, et see kinni ei kasvaks,“ ütles Maardu linnapea Vladimir Arhipov läbi terve Eesti kohalike kalameeste rõõmuks Maardu järve rännanud 600 uusasuka kohta. „500 eurot - ma ka ise imestasin, et see nii väike summa on,“ märgib meer vastuseks selle aktsiooni maksumuse kohta. See teeb 0,83 eurosenti ühe järve puhastaja kohta. Lisaks on Arhipovi sõnul kavas tuua Maardu järve ka valgeamuuri. 

Sören Ruutsoo Otepää kalafarmist Vaba Kala ütles, et kalade asustamist 500 kala ulatuses rahastas Maardu linnavalitsus. „100 kala olid Vaba Kala poolne kingitus Maardu linna elanikele ja sealse järve kalameestele,“ lisas ta.

Enamasti pakub Vaba Kala oma teenust veekogude omanikele, kuid veel sellel aastal asustatakse kalu ka avalikesse veekogudesse. „Esmalt nädala jooksul Rakvere kesklinnas asuvasse tiiki. Praeguse plaani kohaselt läheb sinna tonn või kaks kala.“ Lisaks kaladele kasvatakse ka vähke. „Oleme tuhandeid kui mitte kümneid tuhandeid vähke üles kasvatanud, alles teisipäeval andsime välja selle hooaja viimase suure partii: 11-12 cm,“ märgib Ruutsoo.

Maardu järve lasti 600 pisikest kala. Kalamehed rõõmustavad. Foto: Robin Roots

Maardu järve uusasukad pärinevadki Vaba Kala kalafarmist, on valdavalt 25-50 grammi raskused ning kuni 5-10 sentimeetri pikkused. Linaski maimud transporditakse hapnikuga rikastatud vett sisaldavate kilekottidega (ca 100-200 linaskit kotis) ning valatakse veepiiri lähedal otse järve. Enne maimude vette laskmist ühtlustatakse vee temperatuurid anumates ja järves, et tagada kaladele sujuvat üleminekut kunstlikust keskkonnast looduslikku.

Maardu järves on varasemate talvede jooksul esinenud hapnikuvaegust ning paraku ka erinevate kalaliikide suremust. „Kalad on oluline osa järve ökosüsteemist, selle tõttu teeme kõik selleks, et hoida Maardu järves looduslikku tasakaalu,“ sõnas linnapea. „Linask on levinud kala kogu Eestis ning on liigina väga vastupidav - talub väga edukalt hapnikuvaest ja haput vett. Samuti on linask kõrgelt hinnatud maitsva liha tõttu kalameeste seas, selletõttu meiepoolne valik sai langetatud linaski kasuks,“ lisas ta.

Maardu järve lasti 600 pisikest kala. Foto: Robin Roots

Linask on karpkalaliste seltsi kuuluv mageveekala, mis eristub teistest veekogu asukatest oma küllastunud kuldse värvi poolest. Linask on väga vähenõudlik kala ja talub hästi nii vee happelisust kui ka madalat vee hapnikusisaldust. Maardu järve toitainerikkus peaks tagama linaskile enam kui piisava loodusliku toiduvaru. Enne suguküpseks saamist kasvab linask üpris kiirelt, igal aastal suureneb tema pikkus umbes 6 cm, hiljem selline kasvutempo aeglustub. Viiendal eluaastal saavutab ta pikkuse 30 cm ja kaalu 900–1200 g. Kaheksandal aastal on tema kaal umbes 2 kg, pikkus üle 40 cm.

Maardu järve lasti 600 pisikest kala. Sören Ruutsoo. Foto: Robin Roots