Toiduuudised

Kõik, mida peaksid teadma meeste toitumishäiretest 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 28. veebruar 2017 10:14
Foto: VIDA PRESS
Mitmel pool maailmas peetakse praegu toitumishäirete teadlikkuse nädalat – ning söömishäirete probleem on tõusuteel ka meeste seas. GQ palus arstil selgitada, mis on toitumishäired, kuidas kindlaks teha, kas sina või su lähedane mõne sarnase häda all kannatab, ning mismoodi sellisel juhul toimida.

Mis on toitumishäire?

Ebanormaalne söömisharjumus, millel võib olla negatiivne mõju isiku füüsilisele või vaimsele tervisele. Söömishäireid on mitut tüüpi:

Anoreksia ehk isutus (anorexia nervosa) – inimene hoiab oma kehakaalu madalana ning kas kardab paksuks minna või on kõhnus tema jaoks kinnisidee.

Buliimia ehk liigsöömine (bulimia nervosa) – inimene kannatab õgimishoogude all ning seejärel astub ta samme kaalutõusu vältimiseks, näiteks oksendab.

Samal teemal

Kompulsiivne söömishäire – inimesel esineb sundsöömist ja seejärel kogeb ta tunnet, et tal napib kontrolli, aga oksendamise-sarnast kompenseerivat käitumist ei toimu.

Segatüüpi söömishäired – inimesel on mitme ülaltoodud häire sümptomeid, aga täpselt need ühegi kriteeriumitele ei vasta.

Kuigi hetkel ei kvalifitseerita seda otseselt toitumishäireks, kasvab järjest teadlikkus keha düsmorfsest häire ja eriti lihasdüsmorfia kohta. Tegu on häirega, mis vajab lähemat uurimist, aga millest on meedias palju räägitud kui bigoreksiast. Lihasdüsmorfiat iseloomustab usk, et inimene pole piisavalt lihaseline. Ning sellega võib kaasneda ülemäärane ja sunduslik treenimine, mis võtab inimese elus muude asjade käest esikoha.

Millised on söömishäirete tunnused?

* kehamassiindeks on väiksem kui 17,5 kg/m2

* ise esile kutsutud oksendamine

* liigne lahtistite kasutamine

* teadaolevalt paksemaks tegevate toitude vältimine

* üleliigne treenimine

* õudustunne paksuse ees

* sundsöömine

* väsimus ja letargia

* ärevus ja depressioon

* sundus üksinda süüa

* regulaarne söömisjärgne süü- või vastikustunne.

Kas mul on söömishäire?

Kui sa vastad jaatavalt kahele või enamale järgnevatest küsimustest, siis peaksid abi otsima.

1. Kas sa sunnid end oksendama, kui tunned, et kõht on ebamugavalt täis?

2. Kas sa muretsed, et oled kaotanud kontrolli selle üle, kui palju sa sööd?

3. Kas sa oled viimasel ajal mõne kolmekuulise perioodi jooksul kaotanud kaalust rohkem kui kuus kilo?