Foto: Tatjana Iljina
Toimetas Manona Paris | Video: Tatjana Iljina 16. september 2019 19:25
Vähemalt nii lubab Tervise Arengu Instituudi uus kampaania, mis tutvustab veidi uuendatud moel juba aastakümneid eestlaste seas juurutatud toidupüramiidi. Paraku on ikkagi jõuetult, sest ega me muidu poleks Euroopas rasvumise poolest esirinnas, ohkab Tervise Arengu Instituut.

Uuenenud püramiid ei jaga toitaineid enam järsult eraldatavatesse gruppidesse, vaid need justkui sulanduvad üksteise sekka. Teraviljad on ka uuenenud püramiidis endiselt all ja rasvad-maiustused tipus. Võrreldes varasemaga ei soovitata suhkruga piimatooteid ning suurenenud on rohelise köögivilja ja kala osakaal. Alkoholi pole kuskil. Püramiid sisaldab endas näitlikku nädalamenüüd, kui päevanormiks on 2000 kilokalorit. 

Vähenenud on tärkliserikaste toitude osakaal, pastat soovitatakse tarbida täistera toodetena ja kartuleid vaid kaheksa tükki nädalas. TAI toitumise ekspert Tagli Pitsi sõnul on see täiesti küllaldane, sest korraga sööb inimene vahest-kaks-kolm mugulat ning mitte iga päev. 

Pitsi rõhutab, et tervislikult söömine ei tähenda igavat toidulauda ja maitsvatest toitudest loobumist. Vastupidi – tervislik toitumine hõlmab tasakaalu, mis on saavutatav süües mitmekesiselt ja nii palju, kui keha vajab. Nii saab keha kätte vajalikud toitained, et olla terve ja tegus. "Ükski toit ei ole tervislik ega ebatervislik, kasulik või kahjulik. Kõik sõltub söömise kogustest ja söömise sagedusest.  Süüa võib kõike, kuid õiges koguses."

Kuigi organism võib toimida ka väga ühekülgse ja ebatervisliku toitumise juures, suureneb tasakaalustamata toitumisega oluliselt erinevate haiguste risk ning väheneb eluiga. Tervislik toitumine ongi see, kui sööme toitu, mis varustab organismi õigete toitainetega õiges koguses ja vahekorras.

Toiduasjatundja, menukate kokaraamatute autor Mari-Liis Ilover lausus, et toidupüramiidist saab üsna lihtsalt igapäevaseid oste tehes juhinduda. Oluline, on ettevalmistus - poodi ei tohi minna tühja kõhu ja peaga. Hea on juba ostukorvi haarates teada, mida sinna laotakse, ehk varem valmisvisandatud kaupade nimekiri aitab vältida vähetervislikke impulssoste. 

Kampaania tutvustusüritusel koos Mari-Liisiga kaupluses püramiidist lähtuvat ostukorvi koostades selgus, et heast nimistust on vähe kasu, kui kaup on mööda poodi laiali üsna ebaloomulikes kohtades. Näiteks: kelle idee kohaselt on hoidised ja konservid eraldi? Näiteks tomatipasta on konservide all, aga tükeldatud tomatid hoopis eemal asuvate hoidiste juures. Vahepeal aga on juba pudukaubad. 

Mari-Liis Ilover lausus, et tegelikult saab nutikalt paljudesse toitudesse köögivilju sekka poetada. tema sõnul on väga oluline süüa palju suppe, sest nii saab keha lisaks vajalikule köögiviljakogusele ka vedelikku. Ka oma näidismenüü jaoks valis Mari-Liis tarbeid borši jaoks. Teisteks toitudeks plaanis ta hommikuks maitsestamata Kreeka jogurtiga mustikaid ning õhtuks mõnusat taimset pasta bologneset koos kodumaise kõvajuustuga, mis sisaldab ohtralt kaltsiumi. 

Ülekaalulisus on Eestis aina süvenev probleem. Iga teine täiskasvanu ja vähemalt üks kolmest 6-13aastasest lapsest Eestis on ülekaaluline või rasvunud ning nende osakaal – eriti laste seas – kasvab iga aastaga. Rasvumise probleem on meil üks Euroopa suurimaid. Ülekaalulisus ja rasvumine on mitmete haiguste riskiteguriks: need soodustavad südame-veresoonkonnahaigusi (insult, infarkt) ja osade vähkkasvajate teket.

(TAI) kampaania "Tasakaalus peitub jõud“ kutsub järgima toidupüramiidis esitatud soovitusi, sööma tasakaalustatult toite kõigist viiest põhigrupist ning vältima ekstreemseid dieete. Elanike seas läbi viidud toitumusuuring näitas, et paljude inimeste toiduvalikud ei lähtu tasakaalustatuse põhimõttest. Enamik inimesi peaks suurendama köögiviljade, pähklite-seemnete ja kala söömist, oluliselt vähendama püramiidi tipuosas paiknevate magusate ja soolaste näkside söömist, samuti vähendama lihatoodete tarbimist.

 Mitmekesise ja tasakaalustatud toitumise kohta saab infot veebilehelt www.toitumine.ee. Hinnangu oma toitumise tasakaalustatusele saab täites toidupäevikut Nutridata keskkonnas www.nutridata.ee.

Samal teemal

Kommentaarid  (10)

Muhv 17. september 2019 11:17
Juba aastaid räägitakse laste ülekaalulisusest, aga antakse vaid soovitusi. Miks on koolis vaid 2 kehalise tundi ja muudeski tundides vaid istutakse. Nt loodusõpetuse tunde saaks ka õues teha. Ja kehalist võiks olla nädalas vähemalt 3! Ja koolis on puhvet, kus kalli raha eest rämpsu saab osta. Midagi ei tehta, vaid soovitatakse ja räägitakse niisama.
angerjas 17. september 2019 10:46
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS