VÄIKE SAMM SULLE, SUUR MAAILMALE: Anneli Ohvril kinnitab, et jäätmete sortimine ja kompostimine on lihtne ning sellega tulevad toime ka lapsed.Foto: Erki Parnaku
Toiduuudised
11. mai 2019, 10:00

Ekspert annab nõu: kuidas kortermajas elades biojäätmeid edukalt sortida ja kompostida? (16)

Kortermajas elades saad biojäätmeid edukalt sortida ja kompostida. Nõu annab ülemaailmse koristusaktsiooni «Teeme ära!» üks eestvedajaid Anneli Ohvril.

Kortermajas elades saad biojäätmeid edukalt sortida ja kompostida. Nõu annab ülemaailmse koristusaktsiooni «Teeme ära!» üks eestvedajaid Anneli Ohvril.

Anneli elab Pelgulinnas ja nende majal on biojäätmete konteiner. Peale selle lahtine ja kinnine kompostikast. Eestis on iga omavalitsus paika sättinud kindlad nõuded, millest lähtuda. Eraldi biojäätmete konteiner peab olema kortermajades, kus on üle kümne korteri. Väiksemate majade puhul on ühistu vaba valik, kas tellida eraldi konteiner. Kompostikast ei ole kohustuslik, aga võiks olla.

Kui väiksema kortermaja ühistu ei soovi eraldi konteineri ja kompostikasti teemal vedu võtta, tasuks siiski selgitustööd teha, sest biojäätmete sortimine alandab prügiveokulusid. Lisaks päästab sortimine ja kompostimine majapidamises ligi poole jäätmetest prügi staatusest. Kui toidujäätmed segatakse juba muude jäätmetega, tekib prügi, mida pole enam võimalik sortida. Kompostimine on aga ehe ja loomulik viis keskkonnateadlik olla ja loodusringis sees püsida. Vajaliku kasti saab käepärastest materjalidest ehitada väga väikeste kuludega.

Edasi lugemiseks: