Toiduvideod

Lugu ilmus algselt aprillis 2019

VIDEOEKSPERIMENT! Testime nippe, kuidas looduslikult mune värvida (+ milline muna üldse süüa ei kõlvanud!) (1)

Manona Paris | Video: Tatjana Iljina, 11. aprill 2020, 14:18
Foto: Tatjana Iljina
Möödunud aasta vaikse nädala viimasel tööpäeval ehk neljapäeval kogunes Õhtuleht Kirjastuse rahvas kööginurka ning tegeles munade värvimise ja koksimisega. Suurepärane ühistegevus, palju head energiat ning paar toredat uut nippi!

Tegelikult soovisime me järele teha kokandusblogides nähtud imeilusaid taimedega kirjatud mune. Võiks ju arvata, et milleks? Meil on poed igatsorti munavärve täis! Ent kuna me olem parajal määral umbusklikud igasuguste tehislike meetodite suhtes, siis eelistasime vaid looduslikke trikke. 

Sõelale jäid need nipid: sibulakoorte, punase kapsa, peedi ja kurkumiga. Lisaks katsetasime neile joonistada valge beebidele mõeldud rasvakriidiga sõnumeid, nagu ühes videos soovitati. 

Etteulatuvalt võib öelda, et omamoodi kenad said kõik munad. Ent nagu video eestvedaja on omal nahal kogenud, siis looduslikud värvid kipuvad jääma väga pehmeteks, väheerksateks. Meenub stseen lapsepõlvest, kus munakirjamisõhin kadus olematusesse, kui selgus, et kasepungad jms ilus roheline värv kõik keemise käigus kaob. Teadagi, klorofüll töötlemist eriti ei salli.  

Samas kui allakirjutanu oli valmis eksperimenti punase kapsa ja peediga läbikukkunuks tunnistama, leidsid kolleegid, et pole häda midagi. Mis sest, et kapsas andis loodetud sügavsinise tooni asemel hele-helesinise marmormustri – paljud pidasid just neid neid mune oma lemmikuteks. Peet – noh, see värvis ära vaid poti ja tegi valged munad roosakaspruuniks. Koksides selgus, et igatsetud peediroosa oli osaliselt tunginud munavalgesse. 

Väga ohhoo-üllatus aga oli kurkum, mille suhtes olime alguses eriti skeptiliselt meelestatud. Teadagi, kollaseid mune saab ju sibulakoortega niigi! Ent kurkum lõi vaimustavalt kuldsed, isuäratavalt päikeselised munad, mis õliga poleeritult muutusid eriti kauniks! Ainult et vaene pott jääb tänu kuldkollasele uuele sisule arvatavasti aegade lõpuni seda ettevõtmist meenutama.

Kõige toredamad said ikkagi vanakooli munad ehk sibulakoortega värvitud. Selgus, et rasvakriidi-trikk töötab nendega eriti hästi. Nii saab kenasti salasõnumeid edastada ja muidu lõbutseda. 

Tulemusi analüüsides tuli tunnistada, et kapsas ja peet värvisid kõige paremini sõrmi ja potti. Hiljem uurides, mis ikkagi siis nihu läks, tekkis oletus, et vast oleksid munad kapsa ja peediga tulnud erksamad, kui neid oleks üleöö lahuses leotanud.

Aga seda proovige juba teie järele :)

PS. Kolm päeva hiljem ehk pühapäeva hommikul läksin juba kell 7 kööki vaatama, kuidas mu eelmisel õhtul täpselt instruktsiooni järgi likku pandud munakesed on üleöö värvilahuses olnud.

Hoiatus! Osad neist munadest enam süüa ei kõlvanud. Kapsalahuses munad olid muutunud pehmeteks nagu svammid. Segu haises üsna rõlgelt.

Kurkumimunad omasid siiski mingisugust koort, kuigi üsna õrna, nii et ei mingisugust koksimist. Äädikalahus, kuigi ülinõrk, ei sobi ikka munadele üldse! Seega tegime me just videos õigesti, keetes munad koos värviandjatega ning noppides need hiljem kohe välja.

Ahjaa – värvuselt polnud üleöö värvilahuses olnud munad üleüldse erksamad kui need, mis on selles videos!

Mida me tegime:

Punase kapsaga, et saada siniseid mune:

1. Hakkisime kapsa ja panime tilga äädikaga keema. 

2. Kui hakkas keema, lisasime munad. Keetsime 10 minutit. 

Hinnang tulemusele:

6/10

Peediga, et saada roosasid mune

1. Hakkisime peedi (võib ka riivida).

2. Panime keema, peale mõningas keetmist suts äädikat ja munad. Mune keetsime 10 minutit.

Hinnang tulemusele:

3/10

Kurkumiga, et saada kollaseid mune

1. Vesi keema, kurkumit 3 spl sisse. Suts soola ja äädikat ka.

2. Keetsime mune 10 minutit.

Hinnang tulemusele:

8/10

Vanakooli järgi, sibulakoortega

1. Pakkisime munad sibulakoorte, lõnga jms sisse. Enne joonistasime rasvakriidiga sõnumeid peale.

2. Keetsime mune ca 10 minutit. 

Hinnang tulemusele

10/10

Kuidas veel saab mune värvida?

Lisaks eeltoodule saab mune samamoodi keeta ja leotada mustikatõmmises.

Kenad kaunid punakad munad saab ka pisukese safranitõmmisega, ehkki see on kulukas. 

Hibiskiga saab lillakas-roosakad munad.

NB!

Tuleb meeles pidada, et kuigi lõngade, siidi ja salvrättidega saab ka kenasti mune värvida, on sellisel moel valmistatud kaunistused vaid ilu pärast. Süüa neid ei tohiks. Kuna munakoor on poorne ja isegi lõngades kasutatakse tööstuslikul moel valmistatud keemilisi värve, tuleb vältida nende toidu sisse sattumist.