2018. a avatud kalasadamate päeva avamine Pärnus Japsi kail.Foto: Triin Heinaste
Toidutare 28. märts 2019 11:28
27. aprillil toimub kolmandat korda üle-eestiline avatud kalasadamate päev, mil saab minna uudistama praegustel andmetel 22 sadamat. 

Külastajad saavad avatud kalasadamate päeval tutvuda sadamate ja kalandusega, kaasa osta ning maitsta värsket kala ja kalatooteid ning osa võtta meelelahutuslikust kogupereüritusest, on kirjas meediale saadetud teates. 

„Avatud kalasadamate päev annab võimaluse tutvuda kalasadamates tehtava tööga ja luua kaluritega otsekontakt,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm. „Eesti rannikujoon ja siseveekogud on ääristatud tiheda kalasadamate võrgustikuga, kus tehakse rasket, aga tänuväärset tööd. Igal perel võiks olla nii-öelda oma kalur, kelle käest otse värsket ja kvaliteetset kodumaist kala osta.“

„Praeguseks on avatud kalasadamate päevale end kirja pannud 22 sadamat,“ ütles kalasadamate programmide koordinaator Toomas Armulik. „Julgustan sadamaid osalema, kuna see on hea võimalus end ja oma tegemisi nähtavaks teha ning kalandust populariseerida.“

Igal sadamal on oma programm: kohal on kalateadlased ja kalakokad, saab osaleda käsitöö- ja õpitubades ning käia kalakohvikutes. Külastajate meelt lahutavad paadisõidud ja muusikalised kollektiivid ning lastele toimuvad kalaõpitoad, teadusteater ja õngekoolitused.

Avatud kalasadamate päeva esindusüritus toimub Läänemaal Dirhami kalasadamas. Külastajaid tervitab maaeluminister, kohal on kalakokad Koržetsid, esineb ansambel Winny Puhh ja toimub palju muud.

Harjumaa kalanduspiirkonnast osalevad Ristna, Leppneeme ja Tallinna Kalasadam; Hiiumaalt – Roograhu ja Tärkma; Läänemaalt – Dirhami ja Topu; Peipsist – Kolkja, Räpina ja Varnja; Pärnumaalt – Lindi, Võiste, Japsi kai ja Pärnu Fishing Village Kaluriküla; Saaremaalt – Nasva, Mõntu ja Ringsu (Ruhnu); Virumaalt – Võsu, Toila ja Eisma ning Võrtsjärve piirkonnast – Jõesuu ja Valma sadamad.

2019. aasta avatud kalasadamate päeva korraldavad maaeluministeerium ja Kalanduse Teabekeskus ning seda rahastatakse Euroopa Liidu Merendus- ja Kalandusfondist 2014–2020.