Toiduuudised

Eestit külastas maailma kalleima kohvisordi farmer El Salvadorist 

Toidutare, 22. juuni 2017, 06:21
Eestit külastas El Salvadori kohvifarmi Cuatro M juhataja Emilio Lopez Diaz, kelle farm kasvatab maailma kalleimat kohvisorti Geisha, mis tuli esmakordselt müügile ka Eestis. Jaapani ja USA turgude üha suureneva nõudluse tõttu jõuab antud kohvisorti Euroopasse piiratud koguses. 

Sellel aastal jõudis El Salvadori farmist Euroopasse kõigest neli kotti Geishat, millest Eesti turule tuli üks 30-kilogrammine kott. Kohvifarmer Diaz lubas aga, et järgmisel aastal saadetakse kõik neli Euroopale mõeldud kohvikotti Eestisse. „Kontakt Eesti kohviettevõttega Coffee People on olnud väga hea ja järgmisel aastal jõuab Eesti turule juba 120 kilogrammi Geishat,“ lubas Diaz.

Coffee People üks asutajatest Heili Politanovi sõnul on kohvi näol üldse tegemist toorainega, mille järele nõudlus pidevalt kasvab, kuid tootmisvõimekus väheneb. Ühelt poolt kasvab kohvi ja eriti kvaliteetkohvi joojate hulk. Ning teiselt poolt vähenevad kliimamuutuste tõttu kohvi kasvuks sobivad alad ja kohvifarmerite saagid.

"Kohvifarmid on praegu olukorras, kus väga suured kasvualad lihtsalt enam ei anna saaki. See kõik võib viia selleni, kus kümne aasta pärast on kohvist saanud luksuskaup,“ lisas Politanov.

Geisha kohv on piiratud koguses tänasest müügil Gourmet Coffee kohvikutes ning kohvikus Komeet.

Eesti kohviettevõte Coffee People otsib kogu maailmast haruldasi kohviistandusi, kellelt ostetud rohelised kohvioad nad röstivad oma röstimiskojas ning müüvad lisaks Eestile ka Soomes, Rootsis ja Taanis. Sotsiaalselt vastutustundliku ettevõttena on nende eesmärk muuta valitsevat olukorda, kus kohvikasvatajatele ei maksta nende töö eest õiglast tasu ega jagata väärilist tunnustust. Ettevõtte asutajad on World Barista Championship’i sertifitseeritud kohtunik Annar Alas ning Cup of Excellence sertifitseeritud kohtunik Heili Politanov.