Toiduuudised

HIINA MEDITSIIN: nii äratad kevadeks oma organismi ja paned energia liikuma! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 17. veebruar 2019, 09:07
Kevadel sobivad hästi vokitud ja aurutatud söögid - toit võib jääda natuke krõmpsum. Foto: Vida Press
Kuigi õues on veel talvine, on käes aeg kevadiseks ärkamiseks. Hiina kalendri uusaasta tähistab uuestisündi, kus talvine jahe ja passiivne yin-energia asendub sooja ja aktiivse yang’iga.

Kevadel hakkab taimedes energia juurtest ülespoole tõusma, mahlad hakkavad liikuma, energia jõuab okstesse ja pungad paisuvad, kirjutatakse Tervise Alkeemia blogis. Sama toimub inimesega, talvel hoitud energia hakkab keha väliskihti liikuma. Kui oleme aga talvel liiga palju töötanud, võivad meie keha energiavarud kevadeks otsa saada. Sel juhul napib meil organismi äratamiseks vajalikku sisemist energiat ning tulemuseks on kevadväsimus ja nõrk immuunsus. 

  • Organismi äratamiseks ja toetamiseks on kevadel hea süüa toite, mis on olemuselt soojad ja vürtsikad. Sellised toidud aitavad energia liikuma panna ja selle kehapinnale tuua.
  • Kõige enam on kevade ja uuestisünni energiat idudes. Idandatud seemned on ehtne kevadetoit, mis aitab energial avaneda ja kehal uuesti sündida.
  • Hästi sobivad laugulised ja rohelised taimed (nt karulauk, roheline sibul, redis, võilillelehed jne), milles on palju soojendavat päikeseenergiat.
  • Kui talvel on hea juurikad ahjus läbi hautada, et need soojendaks enam meie sisemust, siis kevadel võiks hakata sööma lühemat aega töödeldud toitu. Hästi sobivad vokitud ja aurutatud söögid - kevadel võib toit jääda natuke krõmpsum. 
  • Keha toetamiseks sobib hästi mõõdukas füüsiline aktiivsus, näiteks looduses liikumine ja erinevad treeningud

Samal teemal

3. jaanuar 2020, 07:00
HOOLI OMA MAKSAST! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik
27. november 2019, 06:00
SINIKAD TULEVAD KERGESTI? Vaata, millest veel tunned ära C-vitamiini puuduse
23. oktoober 2019, 08:00
KASULIK TOIT VÕI TÄIELIK MÜRK? Ära usu pimesi neid viit väga levinud toitumisnõuannet!
13. oktoober 2019, 12:00
TEADLASED VÄIDAVAD: nüüd on teada, miks mõnel inimesel on nii kerge sale püsida!