Retseptid

Luutsinapäeva safranisaiad 

Toidutare, 13. detsember 2018, 14:31
Täna on püha Lucia auks loodud luutsinapäev, mis põhjamaades juhatas sisse jõuluaja. Luutsinapäeval on kombeks rääkida valguse jõust, süüdata küünlaid ning süüa safranisaiu. 

Tegelikult pole asi ühti nii üheülbaline. Luutsipäeva tähistati Eestis eestkätt rannarootsi aladel, vahendab Eesti rahvakalendri tähtpäevade andmebaas. Uuesti kerkis püha tähelepanu alla 1980. aastatel, pärast peaaegu sada aastat kestnud vaheaega - siis hakati püha tähistama Tallinnas ja kunagistel eestirootslaste asualadel.
Päeva endisest tähendusest olid 19. sajandi rahvakalendrisse jäänud vaid mitmesugused ilmaended. Tuntud on vanasõna Mart matab, Kadri katab, Luutsi tuleb luuaga, Toomas tuiskab taga täis, mis näitab, et lund on siis kindlasti. Ööd pärast luutsipäeva on nimetatud aasta pikimaks, mis kunagise juuliuse kalendri järgi vastab tõele. Hiljem oli aasta pikim öö pööripäevaga seotud ehk toomapäeva läheduses.
Mingis suhtes erandlikel päevadel püüti kõigest halvast vabaneda, seetõttu oli kurja tõrjumine aktuaalne ka luutsipäeval - ööseks pandi õlgedesse (heintesse) raudese, sest kariloomad ei taha muidu enam õlgi süüa. Kogu tegevust põhjendati sellega, et vastasel juhul poeb õlgedesse luutsi, keda siis ka naljatamisi aeti kotti ja tõrjuti. Lääne-Eestis ja saartel käisid ringi luutsid – maskeeritud jõulusandid.
Luutsinapäeval valmistati jõuluehteid.
Lucia nimi tähendab valgust, valgusekandjat. Ta on pimedate ja silmahaiguste käes kannatavate inimeste kaitsepühak. Lucia elas 3. sajandi paiku Sitsiilias Sürakuusas. Pärast seda, kui talle ilmutas end Püha Agatha, sai temast nunn. Pettunud kosilane andis pruudi kui kristlase üles. Lucia määrati karistuseks lõbumajja, kuid äraviijad ei suutnud teda paigalt liigutada. Selle ime järel, umbes 304. aastal, Lucia hukati. Lucia kultus algas suhteliselt kohe pärast hukkamist. Keskajal oli ta Itaalias, aga eriti Sitsiilias armastatud kaitsepühak.
Luciat on sageli kujutatud hoidmas käes nõu, milles on kaks silma. See on seotud teise kuulsa Lucia-legendiga, mille järgi keiser Diocletianus torkas tütarlapsel silmad peast välja, et kangekaelsest olendist lõpuks jagu saada. Jumal taastas neiu nägemise.
13. detsembril tähistatakse Põhjamaades, Eesti rannarootsi aladel ja ka Itaalias luutsinapäeva. Sel päeval koristatakse ja kaunistatakse saabuvate pühade puhul kodu. Linnades ja külades korraldatakse rongkäike, mille ees kõnnib valges kleidis tütarlaps Lucia, peas küünaldega ehitud kroon. Üks valgusele pühendatud päev jõuluplaanide tegemiseks kulub meilegi pimedas detsembris ära, eks ole! Ja tehkem siis tuba saialõhnaliseks, sest luutsinapäeva traditsiooniliseks küpsetiseks on just needsamad safranisaiad.