Toiduuudised

Grillihooaja ABC: kuidas valmib ideaalne liha (2)

Toimetas Silja Paavle, 18. mai 2017 10:34
Foto: Rakvere lihakombinaat
Viimane aeg on teritada grillivardad ja kuulutada grillihooaeg avatuks. Olgugi et grillimine näib paljudele lihtsa aseta-liha-restile-ja-küpseta-tegevusena, õnnestub see mõnel siiski paremini kui teisel. Et igaühest võiks alanud hooajal saada tõeline grillmeister, jagab Rakvere tootekategooriajuht Heli Sepp kasulikke näpunäiteid, mida järgides õnnestuvad kindlasti ka algajad grillisõbrad.

Grilli ettevalmistus

Samal teemal

Tõsta grill ulualuselt välja ja puhasta korralikult, sest igasugune mustus, hangunud rasv ja tolm takistavad õhu juurdepääsu tulele ning see omakorda kajastub grillimise lõpptulemuses. Kaval grillmeister võiks vooderdada söegrilli fooliumiga – see muudab grilli puhastamise kordades lihtsamaks ning aitab selle ka puhtamana hoida. Ära unusta lõkkekausi õhuavade juurde fooliumisse auke torgata!

Marineeri ja glasuuri

Hea marinaad aitab liha muuta pehmeks ja väga maitsekaks. Eriliselt hõrgu tulemuse garanteerivad toiduõli, erinevad mahlad ja ürdid. Veini ja äädikat sisaldavad marinaadid võivad aga liha kuivaks ja sitkeks jätta. Marineeritud lihalt tuleb grillimise eel liigne marinaad eemaldada majapidamispaberiga või lihtsalt lasta lihal nõrguda. Nii tegutsedes väldite olukorda, kus liha hakkab marinaadis hauduma.

Grillimise viimastel minutitel või serveerimisel võib kanda lihale ilusama läike ja veelgi huvitavama maitse saamiseks spetsiaalset glasuuri. Enamus neist sisaldavad veidi mett või suhkrut, mis kuumusega karamelliseeruvad ja annavad valminud lihale kuldpruuni jume. Maitselt peaks glasuur sobima marinaadiga, millega liha maitsestati.

Õige temperatuuri saavutamine

Kõige puhtama maitseelamuse saamiseks süüta grill puupilbaste, paberi või toiduõliga. Enne grillima hakkamist on oluline saavutada liha küpsetamiseks õige temperatuur, sest liiga külm grill muudab liha nätskeks ja põletavalt kuuma temperatuuri puhul on oht liha hoopiski ära kõrvetada. Söed on grillimiseks valmis, kui saate kätt hoida 3-4 sekundit ca 10 cm kaugusel sütest. Kui suudate kätt hoida hõõguvate süte kohal kauem, on kuumus liiga väike.

Iga liha vajab küpsemiseks oma aega

Grillimisaeg sõltub lihatüki suurusest, liha omapärast ja eeltöötlusest, süte kuumusest ning liha kaugusest hõõguvatest sütest. Näiteks sealiha puhul kehtib kuldreegel: mida rasvasem liha, seda mõõdukamal kuumusel tuleb seda grillida. Searibi vajab küpsetamist 11 minutit ühelt poolt ja sama palju ka teiselt. Seakaelakarbonaadist šašlõkivarras saab aga valmis 20 minutiga. Veiseliha tuleb grillida kiiresti ja hästi kuumade süte kohal.

Võitlus leekidega

Peamised põhjused, miks liha kõrbema kipub on liigne marinaad ja rasv, mis sütele tilguvad ja leegi tekitavad. Viimase summutamiseks kasutage vett või mõnda muud vedelikku, mis on söödav ega põle. Leeki saab summutada ka grillile kaane peale asetamisega ja märja lepapuust saepuruga. Huvitava maitse ja hõngu saamiseks võib leeki summutada ka õlle või veini abil.

Samal teemal

29.06.2019
Need grillimeistrite 3 salanippi tasub kindlasti meelde jätta!
12.06.2017
VALMISTU GRILLIPEOKS: marineeri liha ise, grilli juurvilju ja pea söömisega piiri
18.06.2016
Grillimeistri meelespea: mida happelisem on marinaad, seda vähem tuleb liha marineerida
05.04.2016
Kevad käes, grillimishooaeg alaku!