Foto: ullowine.com
Toiduuudised
4. jaanuar 2017, 09:39

Keemik veinist väidetavalt pohmellitekitajat eemaldavast filtrist: värskemaks võib veini teha, aga peavalu ära ei kaota

ÕL kirjutas äsja seadeldisest nimega Üllo: see filter võimaldab väidetavalt serveerimisel eemaldada veinist sellele lisatud väävlilised säilitusained sulfitid. Optimistid on asunud seda tõlgendama kui võimalust eemaldada veinist pohmellitekitajad ning nautida ka näiteks pärast kahte veini peavaluvaba hommikut. Palusime teadaoleva põhjal seadeldist kommenteerida Tartu ülikooli keemiainstituudi doktorandil Ott Kekiševil.

"Väga huvitav seadeldis tõesti. Food grade polymer vihjab arvatavasti sellele, et seal kasutatakse mingisugust polümeeri, mida võib toidutööstuses kasutada - seal on väga ranged reeglid.

Firma väide, et ta suudab siduda sulfiteid, võib täiesti tõele vastata. Kiire otsimise käigus selgub, et sulfiteid leidub natuke looduslikes viinamarjades, aga veinitööstuses lisatakse seda eraldi juurde, et kontrollida käärimisastet ja kaitsta oksüdeerumise eest - et ei läheks äädikaks kätte. Tootja ütlebki, et tänu nende filtritele saad n-ö "värske" veini - ehk siis säilitaja võetakse välja ja alles jääb vein, mis oleks koostiselt sarnane värske veiniga.

Siit edasi teha järeldust, et see pohmelli vastu aitab, on arvatavasti üleliiane. Pohmelli kui sellise mehhanism on päris keeruline ja praeguseks pole veel täiesti selge, mis täpselt mida põhjustab. Selge on see, et seal pole ainult ühte õiget süüdlast. LAD Bible'i seisukohast seega vale lähenemine, et on üks süüdlane ja kui sellest vabaneme, siis pole peavalu. Päris suur probleemide tekitaja on siiski see alkohol ise, mis on diureetik (viib vett kehast välja - juues urineerid palju). Ehk siis hommikust peavalu seostatakse just selle vee kaotusega, kuigi see pole ka arvatavasti ainult veekaotuse süü.

Lisaks sellele tekivad alkoholi lagundamisel kehas jääkproduktid aldehüüdid, mis on kehale palju mürgisemad kui alkohol ise. Lagundamiseks kulub mingi aeg ja seetõttu ka sellest tulenev halb enesetunne tuleb viivitusega. Näiteks päris paljudel asiaatidel on aldehüüdide langundamine kehas palju aeglasem kui meil ja seetõttu koguneb kehasse suurem hulk aldehüüde  Sellepärast ka paljud asiaadid ei kannata palju juua, kuna väga halb enesetunne tuleb kiiremini peale. Huvitaval kombel neil esineb ka alkoholismi seetõttu vähem. Seoses pohmelliga kindlasti mängivad rolli ka muud ühendid, mis alkohoolses joogis on. Veinides, konjakites, brändides on palju rohkem erinevaid aroomi- ja maitseaineid, mis võivad soodustada pohmelli.

Selles osas see filter võib olla veinisõpradele väga hea asi ja muudab maitset "värskemaks" või paremaks ja võib-olla ka mõne veini puhul teeb järgmise päeva olemise natuke taluvamaks, kuigi seda arvatavasti on raske mõõta. Aga pohmelli kui sellist ja peavalu see ära ei kaota, kui alkoholi kuritarvitad.

Kui jood liiga palju viina, kus ongi lihtsustatult vesi ja etanool, siis sealt saab ikka korraliku pohmelli saada. Kuna filter võtab ainult sulfitid ära, siis alkohol ja kõik muud maitse- ja lõhnaained jäävad alles, mis kõik võivad tekitada pohmelli. Seega: kui see filter veinist alkoholi ära ei seo, siis ei tasu ka uskuda pohmellivabadesse hommikutesse, kui seda liigtarbida. Pohmelli vastu aitab arvatavasti ikkagi kõige paremini mõõdukus."