Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 13. oktoober 2015 13:50
„Ligi 99% kaltsiumi varudest on tallel luudes ja hammastes. Kuna ainevahetuse käigus viiakse kaltsiumit pidevalt organismist välja, on väga oluline seda toiduga juurde saada ning piim on selles osas üks kättesaadavamaid ja tõhusamaid vahendeid," räägib hambaarst Marek Vink, et piim on hammastele igati kasulik.

Piimas ohtralt sisalduv kaltsium muudab luukoe tugevaks ja aitab hammastel mineraliseeruda. Inimene omastab toorpiimas leiduvat kaltsiumit kõige kergemini. Kaltsiumi soovitav päevane kogus täiskasvanu kohta on 1000 mg. 200g 3,5% piimas on juba näiteks 232 mg kaltsiumi.

Hambaarstide Liidu president, hambaarst Marek Vink lausub, et soovitatav on juba nooruses õiges koguses kaltsiumit tarbida, et pääseda hilisemas eas luuhõrenemisest ja kehvadest hammastest.

Piimas on mitmeid hammastele olulisi ained

Piim sisaldab lisaks kaltsiumile ka erinevaid valkusid ja fosforit. Fosfor on vajalik hammaste kasvu ja tugevnemise jaoks. Piimas sisalduvad valgud on aga kõikide organismide ehitamiseks ja nende funktsioneerimiseks vajalike aminohapete allikas. Piima mitmekesine mikroelementide sisaldus tagab organismi erinevate rakkude normaalse arenemise, mis peegeldub lisaks küünte, juuste ja naha tervisele, ka hammaste heas olukorras.

Eriti kasulik toit on piimatoodetest juust, sest see kaitseb hambaid söömisel tekkiva happe eest, mis lagundab hambaid. „Pärast põhiroa lõpetamist soovitan tarbida just kõvasid juuste. Lisaks kahjuliku happe tõrjumisele, pakuvad need hammastele ka tarvilikku närimist - viibides suus pikemat aega, stimuleerib juust sülje eritumist, mis aitab hammastelt toiduosakesi eemaldada," selgitab Marek Vink piimatoodete häid mõjusid hammastele.

Et auke oleks vähem

Hammastest rääkides lisab Vink üllatava tõsiasja. Nimelt hoiab tema sõnul piimavalk koos kaltsiumi ja fosfaadiga ära hammaste kõvakudede pehmenemise, mis juhtub, kui suhkrut ja magusat tarbida. Olulisim on oma hammastele mõeldes aga meeles pidada: selleks, et hambad püsiksid terved, tuleks näksida võimalikult harva ning toidukordade vahel kustutada janu puhta veega.