Taigo Lepik (esiplaanil) taasiseseisvumispäeva vastuvõtu kokkade armeega Kadrioru roosiaias 2020. aasta suvel.

Foto: Erlend Štaub/VPK
Toiduuudised
24. mai 2021, 13:35

TOIDUKOHAD AVASID UKSED! Presidendi peakokk: söö kohalikes restoranides, nii aitad elus hoida Eesti toidukultuuri (10)

Täna on käes rõõmupäev, kui restoranid tohivad uuesti avada klientidele siseruumide uksed. Tule avastama Eestis pakutavaid häid maitseid, söö kohalikes restoranides, kutsub presidendi kokk ja peakokkade ühenduse president Taigo Lepik. Nii hoiad elus meie väärikat toidukultuuri ja toetad oma maa majandust.

„See on tore, et inimesi tagasi sisse lubatakse, aga seda oleks saanud teha paar nädalat tagasi,“ leiab Eesti Peakokkade Ühenduse president Taigo Lepik, kommenteerides esmapilgul rõõmsat sündmust. Ent koroonapiirangud pole täiesti kadunud. Restoranides on endiselt 50 protsendi täituvuse nõue, meenutab Lepik, kelle tööülesannete hulka kuulub ka presidendi kantselei peakokaks olemine.

Lepik osutab, et restoranid on kogu katkuaja jälginud kehtestatud reegleid väga hoolikalt. Kliendid on hajutatud, desinfitseerimisvahendid seisavad käeulatuses, personal kannab maske. Samal ajal mis tahes toidupoodi sattudes on seal alati keegi ilma maskita, nendib ta.  

Lepik loodab, et restorane enam ei suleta ning piisab hajutatuse nõude täitmisest. „Lõppkokkuvõttes pole ju mingeid uuringuid selle kohta, et hajutatuse- ja hügieeninõudeid täitvates restoranides leviks viirus rohkem kui toidupoes või kaubanduskeskuses.“

Lepik tõdeb, et seekordne restoranide sulgemine tabas valusasti neid, kes aasta alguses hooajaliselt uksed sulgesid, lootuses need aprilli alguses taas avada. „Kaks kuud on siiski märkimisväärne erinevus, kui on vaja üüri ja muid kulusid katta.“

Tallinna linn on teada andnud, et ei küsi restoranidelt rendihinda, ja sellest on Lepiku sõnul olnud palju abi. Kuid paljud restoranid asuvad erapindadel. Võrreldes eelmise aastaga tulid eraomanikud üüride osas restoranidele vähem vastu. Mitu restoraniomanikku on öelnud, et kuna piirid on endiselt suletud, on lootus siseturistidel. Lepiku sõnul tuleb siin mõista, et siseturism töötab pigem suunaga linnast maale, väiksematesse kohtadesse.

Turismi kiiret taastumist oodata ei tasu. „Kui, siis naaseb lähiturist Baltikumist, Rootsist või Soomest juulis-augustis, aga sellele ei saa panustada. Kaugematest nurkadest külaliste osas ei tahaks üldse spekuleerida.“

Kuidas aga saada kohalikke enam külastama enda piirkonna söögikohtasid? Kas eestlastel on üldse huvi restoranides käia? Taigo Lepiku sõnul näitas teine koroonakevad, et on küll. Terrasside avamisele järgnenud klientide voog oli julgustavaks näiteks. „Kui terrassid läksid lahti, täitusid need märkimisväärse kiirusega. See näitas, et inimesed tahtsid seal olla, nad tahtsid head toitu ja teenindust nautida.“

Sotsiaalmeedias levivad üleskutsed minna patriootlikult einestama kodukoha söögikohtadesse. Taigo Lepiku sõnul on see rõõmustav ja tervitatav. „Ma usun, et see on vaid aja küsimus, mil meie inimesed tulevad ka kodulinnas rohkem välja sööma.  Isegi kui see on vaid kord nädalas – või kord kahe nädala jooksul –, ka sellest on söögikohtadele palju abi. Me väärtustame iga klienti, ükspuha, kui harva ta meie juurde tee leiab. Peaasi, et leiab.“