Raimond Kaljulaid, Yoko Alender, Zuzu Izmailova, Keit Pentus-Rosimannus.Foto: Madis Veltman/Ekspress Meedia, Krõõt Tarkmeel, Priit Simson/Ekspress Meedia, Teet Malsroos
Toidutare 1. oktoober 2020 10:58
Juba 1000 inimest on andnud lubaduse, et sööb oktoobris kliima nimel taimset toitu. Kaasa löövad ka mitmed poliitikud, nagu näiteks Raimond Kaljulaid, Keit Pentus-Rosimannus, Rainer Vakra, Zuzu Izmailova, Andrei Korobeinik, Yoko Alender, Annely Akkermann, Joosep Vimm ja Kaspar Kurve. 

Täna tähistatakse rahvusvahelist taimetoidupäeva, millega seoses stardib Eestis uus keskkonnateadlikkusele pühendunud algatus Kliimaväljakutse, on kirjas Taimse Teisipäeva meediale saadetud teates.

Taimse toidu eelistamine on keskkonna seisukohast äärmiselt oluline. Oxfordi ülikooli keskkonnateadlane Joseph Poore avaldas oma hiljutises uurimuses, et taimetoit on kõige olulisem viis kliimamuutuse leevendamiseks. Ka mitmed teised teadustööd tõestavad, et taimne toit vähendab oluliselt nii ökoloogilist jalajälge, magevee tarbimist kui maakasutust.

Seetõttu otsustasidki rahvatervist edendav algatus Taimne Teisipäev koos  Eesti Rohelise Liikumisega töötada koos välja infotekstid ja -graafikud, mida jagatakse kõikidele väljakutses osalejatele koos retseptide ja toidunippidega. Praktilised näpunäited ja muutuse elluviimist toetav info aitavad 22 päeva jooksul taimetoidu juurde jääda.

Eesti ettevõtetest löövad kollektiivselt kaasa tehnoloogiaettevõtted Pipedrive, Comodule, e-Estonia Briefing Centre, Balti Keskkonnafoorum ja Smaily.

Algatuse eesmärk on pikemas perspektiivis innustada meid kõiki lihatarbimist vähendama, mis on oluline nii tervise kui keskkonna seisukohast.

Lihatarbimise vähendamine on oluline eesmärk ka tervise arengu instituudile (TAI). Nende uuringu kohaselt söövad eestlased soovitatust kolm korda rohkem liha. Liigse lihatarbimisega seostatakse mitmeid terviseprobleeme nagu südame- ja veresoonkonnahaigused, diabeet ja osa vähiliike.

Seega tuli ka TAI septembri keskpaigas välja kampaaniaga, mille põhisõnum on “Söö rohkem taimset toitu!”, mida toetab ka Kliimaväljakutse.


Kliimaväljakutse alustas esmakordselt 1. oktoobril ning kutsub kõiki osalejaid üles keskkonna nimel taimset toitu eelistama. Selleks jagatakse osalejatele retsepte, nippe ja infot toitumise kohta. Kliimaväljakutse on olnud äärmiselt edukas nii Taanis kui Norras. See on osa taimetoidu väljakutse algatusest, mis alustas mullu oktoobris ning milles on seni osalenud juba üle 5000 inimese. Lisainfo ja registreerumine SIIN.