Toiduuudised

MIS ASI ON ÕIGE ŠAŠLÕKK? Veidi ajalugu ja 10 mõnusat retsepti  

Uuris Manona Paris, 22. juuni 2021 15:30
Šašlõkk köögiviljadega Foto: Jaan Heinmaa
Arvatavasti hakatakse ka nende jaanide ajal mõne lõkke või grilli ääres jaurama: aga õige šašlõkk ei käi üldse marinaadiga! Ja pole sealihast! Mida neile öelda?

Esiteks ulata jaurajale taldrik oma vastvalminud kodutehtud šašlõkiga, mille retsepte leiad selle artikli sabast. Oletatavasti on ta näljane ja siis hakkabki sülg igatsorti tobedusi keelele tooma. Siis, kui ta on söömisega ametis ja vait, räägita tall hakatuseks, et:

Esiteks: Iga retsept elab ja muutub ajas, nii ka šašlõkk.

Teiseks: šašlõkk tähendab sisuliselt ühte asja – vardasse aetud liha. Seda sa talle just serveerisid.  

Aserbaidžaani keeles tähendab şişlik < şiş „vardasse aetud“.  Algselt serveeriti ja küpsetati nii lambaliha.

Roa koos mugandatud nimetusega võtsid 19. sajandil Krimmi tatarlastest üle Žaporoźeje kasakad, kelle kaudu levis see siis üle terve laia riigi.

Samal teemal

Ei saa öelda, et kasakad poleks varem teadnud, kuidas varda otsas liha küpsetada. See on keskajast saati olnud jõukama rahva meelissöök.

Ent kui venelased ajasid vardasse korraga terve looma või suuremad tükid, siis tatarlased grillisid väiksemaid lihatükke, mis valmisid kiiremini ja oli mugavam süüa, lisaks andis see paremaid võimalusi maitsestada. Tatarlastelt võeti ülem ka komme kasutada grillimisalust ehk mangaali – metallist kasti, mille kohal on mugav vardaid keerutada.  

Võidukäik aga oli üsna hiline, Moskvasse jõudis see roog alles aastal 1910 ja sai kohe väga menukaks, Järgmise kümne aasta jooksul jõudis just selle nimetusega vardasse aetud liha restoranides menukamate söökide hulka. Massideni jõudis roog hilisemas Nõukogude Liidus.

Šašlõkk oli ju nõukaaegne tähtsaim tänavatoit, mille ümber keerles palju legende. No näiteks – kindlasti on see liha tehtud kassist. Või rottidest. Või väikestest lastest...Tõsijutt, olen ise pidanud seda kuulma külamutikeste käest. Ju sellega hirmutati liiga uudishimulikke lapsi rohkem vaos olema.  

Seaduspära pole ka tükkide suuruse osas. Mida ida poole, seda suuremad kipuvad lihatükid vahel olema. Küsimus on pigem selles, milline on liha kvaliteet, lõkkeaseme suurus ja sööjate isiklik eelistus.  

Olla hea šašlõkimeister on aga Kaukaasias auasi, ja seetõttu võibki juhtuda, et punasekspõlenud turistidele aetakse puru silma – ainuõige on just see viis, kuidas see mees (enamasti mees) vardaid täidab ja pöörab. Kauge külaline kuulabki, naaseb koju ja räägib: aga mulle selles ja tolles mägikülas räägiti, et ainuõige on teha nii, nagu onu Boba ütles, Tõsiasi on aga see, et viimase nõbu Goga aga arvaks hoopis teistmoodi…

Tegelikkuses aga saab šašlõkki ehk vardaid teha millest iganes: lambast, veisest, seast, kanast, aedviljadest, seentest…Lase oma fantaasial rännata!

Klikka retseptil: Šašlõkk köögiviljadega 

Šašlõkk köögiviljadega Foto: Jaan Heinmaa

Ürdi-õlimarinaad säilitab liha naturaalse maitse selle parimal kujul. Köögiviljad on mõnusaks lisandiks.

Klikka retseptil: Kõige lihtsam ja lollikindlam vanakooli šašlõkk

Kõige lihtsam ja lollikindlam vanakooli šašlõkk Foto: Manona Paris

See retsept on peaaegu lollikindel, kui järgida kolme olulist parameetrit: osta võimalikult hea parajalt läbikasvanud värske liha, teha meelepärane marinaad ja siis koos kallimatega mõnusalt hõõguvatel sütel parajaks küpsetada. Väga lihtne - nagu ikka parimad asjad elus. 

Klikka retseptil: Jaanipäeva šašlõkk 

Jaanipäeva šašlõkk Foto: Mari-Liis Ilover

Gruusiapärases lihtsas marinaadis on kõike täpselt parasjagu. Lihatükid ei uju vedelikus, vaid marinaad on eelnevalt lihasse “masseeritud”. Oluline on jälgida, et liha oleks enne marinaadiga segamist toasoe. Ja teiseks: marinaadiga segades tuleb liha mudida ja muljuda, et seda pehmendada ning aidata maitsetel sügavale lihasse tungida. Šašlõkk jääb pehme ja maheda, naturaalse maitsega.

Klikka retseptil: Lambalihašašlõkk tkemaliga 

Lambalihašašlõkk tkemaliga Foto: Kristjan Lepp

Emil Rutiku retsept: Lõika liha pöidlasuurusteks kuubikuteks, pane need portselanist nüusse, lisa sool ja värskelt jahvatatud pipar, peeneks hakitud sibul ja petersell, veiniäädikas või sidrunimahl. Sega hooliklat, lase kaanega kaetult viis tudi jahedas kohas maitsestuda. Kui asutad talleliha, pole äädikat vaja.
Lüki lohatükid varrastele, määri pealt võiga ja küpseta sütel. Pööra vardaid pidevalt. Kui liha on valmis, serveeri see ohtra maitserohelisega, lõika kõrvale värsket tomatit ja sidruniviile. Serveeri tkemalikastmega, too lauale ka barbarissimarjad.

Klikka retseptil: Kanakintsušašlõkk 

Kanakintsušašlõkk Foto: Jaan Heinmaa

Mahlase ja maitsva grillroa saad kanakintsudest, millelt on eemaldatud nahk ja kondid. Paku liha kõrvale värsket salatit ning suurepärane suvelõuna ongi olemas. Et vardad kaunimad välja näeksid, lüki lihatükkide vahele virsikusektoreid. Soovi korral lisa marinaadi hulka ka apelsinimahla ja riivitud koort.

Klikka retseptil: Kanašašlõkk kurgikastmega 

Kanašašlõkk kurgikastmega Foto: Jaan Heinmaa

Kanakintsulihast saab väga maitsva šašlõki. Kui võtad šašlõkikastmeks BBQ või suitsumaitselise valmiskastme, annab see lihale huvitava suitsuse nüansi.

Klikka retseptile: Ürdimarinaadis lambašašlõkk 

Ürdimarinaadis lambašašlõkk Foto: Jaan Heinmaa

Siinne marinaad sobib nii tallešašlõkile kui ka tallekarbonaadi viiludele. Praegu on mahetalleliha poodides juba saada, tasub proovida midagi hõrku ja head!

Klikka retseptil: Kaukaasia šašlõkk 

Kaukaasia šašlõkk Foto: Jaan Heinmaa

Lihtsas, aga heas marinaadis seisnud lambaliha on parim oma eheduses.

Klikka retseptil: Kalkunišašlõkk 

Kalkunišašlõkk Foto: Jaan Heinmaa

Taine kalkuniliha vajab marineerimiseks aega. Karri-ingverimarinaad lisab lihale vürtsi ja kuumust.