Foto: Kai Kodasma
Kai Kodasma, ajakiri Tiiu 31. mai 2020 10:02
Eestlased on suured leiva- ja saiasõbrad. Sööme saia hea meelega hommiku-, lõuna- ja ka õhtusöögiks, nii eraldi eineks kui ka lisandina millegi kõrvale. Saiavormi teeme isegi magustoiduks! 

Seesama lihtne sai muutub aga eriti ahvatlevalt kuldpruuniks ja krõbedaks röstides. Ja siis, kui selle saia sees on veel seemneid! 

Paneme niisiis proovile röstsaiad, mille koostises on rohkesti seemneid. Eraldi tähelepanu all on seemnete tuntavus ja maitse saias. Peale seemnerohkuse on teised tähtsad kriteeriumid saia pehmus ja maitse. Testijad hindavad nii värsket kui ka röstitud saia. 

Tiiu lemmik – seemneröst, Fazer

Seemneröst, Fazer Foto: Tootja

Kogus, hind: 450 g, 1.09 (kilohind 2.42)

Seemnete sisaldus: 22,1% päevalilleseemneid, 9,3% linaseemneid, 2,4% kõrvitsaseemneid 

Seemneid on uues seemneröstis palju, kirja järgi pakil on nendega asendatud kolmandik jahust. Saiaosa on hea maitsega, suhu jääb nii päevalille- kui ka kõrvitsaseemnemekki. Testijatele meeldib nii värskelt kui ka röstituna. Võileivaks või lihtsalt võiga nautimiseks. 

Hinne: 10/10

Tosta mitmevilja röstsai, Eesti Pagar 

Tosta mitmevilja röstsai, Eesti Pagar Foto: Tootja

Kogus, hind: 500 g, 1.05 (kilohind 2.10)

Seemnete sisaldus: 10% idandatud rukkiteri, 4% päevalilleseemneid, 3% linaseemneid 

Hea kandiline ja mõnusa koguse seemnetega mitmeviljaröstsai. Maitse poolest meeldivalt mahe nii värskelt pakist võetuna kui ka krõbedana. Testijatele meeldib see röstituna pisut rohkem ja nad leiavad, et saiaviilud on väga hea suurusega eineleiva tegemiseks. 

Hinne: 8/10

100% rukkijahu röst, Leibur

100% rukkijahu röst, Leibur Foto: Tootja

Kogus, hind: 470 g, 1.15 (kilohind 2.45)

Seemnete sisaldus: Lina- ja päevalilleseemned

Pakist võttes on hästi pehme ja maitseb hea. Rukkijahust saia puhul peab arvestama, et krõbeduse saavutamiseks on seda vaja teistest kauem röstida. Testijate arvates võiks seemneid rohkem olla. Sobib hästi singi, juustu ja tomatiga söömiseks.

Hinne: 8/10

Täistera pagariröst, Eesti Pagar

Täistera pagariröst, Eesti Pagar Foto: Tootja

Kogus, hind: 430 g, 0.99 (kilohind 2.30)

Seemnete sisaldus: 8% idandatud nisuteri, 6% idandatud rukkiteri, 4% linaseemneid, 0,5% tšiiaseemneid 

Lisatud mesi annab omamoodi magusa alatooni, kuid värskena elevust ei tekita. Krõbedana avaldab muljet, testijatele meeldib hea lõhn ja värske maitse. Sobib kitsejuustu-peedisalatiga.

Hinne: 7/10

Mitmevilja röst, Leibur

Mitmevilja röst, Leibur Foto: Tootja

Kogus, hind: 470 g, 0.85 (kilohind 1.81)

Seemnete sisaldus: Lina-, päevalille- ja mooniseemned

Paki peal on kirjas, et tegu on eriti pehme röstsaiaga ja seda see tõesti on. Seemneid on küll silmaga näha, aga hamba all väga tunda ei ole. Testijatele meeldib see sai röstitud kujul rohkem. Tõdetakse, et päevalilleseemneid võiks rohkem olla.

Hinne: 6/10

Mitmevilja röstsai, Rimi Basic

Mitmevilja röstsai, Rimi Basic Foto: Tootja

Kogus, hind: 500 g, 0.75 (kilohind 1.50)

Seemnete sisaldus: 10% idandatud rukkiteri, 4% päevalilleseemneid, 3% linaseemneid 

Väga lihtne röstsai, mille maitses on mitut sorti vilja kõige enam tunda. Röstimata kujul meenutab testijate sõnul hommikuputru ja seemneid pole üldse tunda, ka järelmaitse on kunstlik ja pigem ebameeldiv. Röstituna sobib väga hästi näiteks forelliga.

Hinne: 4/10