Lewis Hamilton.Foto: Imago Sport / Scanpix
Vormel 1
28. oktoober 2019, 16:15

Maailma parim vormelipiloot valutab keskkonna pärast südant: veganlus on ainuke viis planeedi päästmiseks (5)

Lewis Hamilton (34) pole juba mõnda aega pelgalt maailma parim vormelipiloot, vaid ta juhib regulaarselt tähelepanu asjadele, mis on maailmas valesti. 

Paar nädalat tagasi, pärast Jaapani GP-d väljendas ta Instagrami story's muret suuna üle, kuhu maailma liigub. Ta lisas, et veganlus on ainuke viis, kuidas päriselt planeeti päästa. 

„Inimrassi väljasuremine näib aina tõenäolisem, sest me ülekasutame oma ressursse. Maailm on üks pea peale pööratud koht. Maailma juhid on kas harimata või nad ei hooli absoluutselt keskkonnast. Ausalt, mul on tunne, et annan alla. Lülitan end konkreetselt välja. Milleks vaevuda, kui maailmas valitseb segadus ja inimesed ei hooli sellest,“ kirjutas Hamilton Instagramis oma enam kui 13 miljonile jälgijale. 

Ta loobus igasugusest lihatoidust kaks aastat tagasi, kui oli vaadanud üht dokumentaalfilmi lihatööstusest ning selle potentsiaalsest mõjust keskkonnale. Lisaks usub ta, et veganlus on tervislikum.

Silmakirjalik jutt?

Kriitikud lendasid kohe Hamiltonile turja. Nad nimetasid britti silmakirjalikuks, sest F1-sarja jalajälg on üüratu. Kui uskuda väljaannet CleanTechnica, siis läbib üks vormelitiim 21etapilise hooaja jooksu üle 109 000 lennumiili. See tähendab, et kümme meeskonda tekitavad pelgalt reisimisega umbes 667 tonni süsihappegaasi. Rääkimata võidusõitudega kaasnevast reostusest (heitgaasid, rehvid jne).

„Ma ei edastaks iialgi sellist sõnumit nagu Lewis,“ sõnas kahekordne F1 maailmameister Fernando Alonso Hispaania raadiojaamale Cope. „Ei saa ühel päeval edastada sõnumit ja järgmisel tegutseda sellele risti vastupidi.

Teame kõik, milline on Lewise elustiil ja seda, et iga F1-piloot lendab aastas 200 korda. Sellisel juhul ei saa ütelda, et ärge sööge liha.“

Kriitikud ütlevad, et mees, kes kihutab F1-masinaga ei tohiks keskkonnateemadel sõna võtta. Foto: AP/Scanpix

Hamiltoni elustiili all pidas Alonso ilmselt silmas seda, et britile meeldivad kiired autod, moekad rõivad ja muu glamuurne, mida ta sotsiaalmeedias jagab. Varem armastas Hamilton oma eralennukiga mööda maailma seigelda, kuid raudlinnu müüs ta aasta alguses rohelise eluviisi nimel maha. 

„Püüan vähem lennata. Kui seda teen, siis liinilendudega. Olen muutnud oma dieeti, see on äärmuslik lüke. Olen paljud oma autod maha müünud ja mul on nüüd isegi üks elektriauto,“ loetles Hamilton, kuidas ta panustab planeedi heaollu.

Lisaks jagab ta sotsiaalmeedias aeg-ajalt erinevaid videoid, kuidas inimesed teevad loomadele või keskkonnale liiga. Näiteks oktoobri alguses astus ta välja delfiinide kaitseks. 

„Olen tagasi Jaapanis, mis on üks mu lemmikpaiku maailmas,“ alustas ta postitust. „Üks kaunimaid ja rahulikumaid paiku. Siinne kultuur, inimesed, toit ja linnad on imetlusväärsed. Aga kas teate, et see (viide videos toimuvale delfiinipüügile - M.T.) juhtub siin, Jaapanis? 

Palun ärge külastage ja toetage delfiinide sõusid. Ärge näidake neid oma lastele, vaid selle asemel harige neid teemal, milliseid kohutavaid asju delfiinidele, vaaladele ja teistele mereelanikele tehakse. Need kaunid olendid ei peaks kannatama.“

Suured unistused ja toetavad kolleegid

Möödunud nädalavahetusel Mehhikos tulid keskkonnateemad taas Hamiltoniga jutuks ja britt sai kriitikutele vastata. Ta väitis, et Mercedese tiim on võtnud eesmärgiks nullemissiooni (süsihappegaasi tarbimise ja tekitamise tasakaal).

"Jah, see pole kõige kergem ülesanne, sest me reisime mööda maailma,“ lausus piloot, kes saavutas Mehhikos hooaja kümnenda etapivõidu ja on ülilähedal kuuendale MM-tiitlile. 

„Me kihutame F1-autodega. Selge, et meie süsiniku jalajälg on kõrgem kui keskmisel inimesel. Aga see ei tähenda, et peaksime kartma rääkida asjadest, mis võivad põhjustada positiivse muutuse.“

Keskkonnasõbralikuma elektrivormeliga (vormel E) kihutamine teda ei köida, kuid ta kavatseb jätkata südamelähedastel teemadel rääkimist. „Vaatan alati asju selle pilguga, kuidas saaksin parandada mõju, mida maailmale avaldan. Olen ajaga aina teadlikumaks saanud. 

Tagajärgede mõistmine võtab aega, need pole asjad, mida saab kiiresti parandada. Tunneksin, et ei tee midagi kasulikku, kui ma neist teemadest ei räägiks,“ sõnas Hamilton, kes hakkas sel aastal Londonis äritsema veganburgeritega. 

Vormeliäss unistab suurelt. Ta loodab, et sööklad hakkavad kasutama biolagunevaid veepudeleid. Et autode nahksisu muutub tehisnahksisuks. Ja püüab koos rõivafirma Tommy Hilfigeriga suunata tekstiilitööstust nii, et kõik riided tehtaks jätkusuutlikust ja taaskasutatud kangast või kunstnahast.  

 
 
 
View this post on Instagram

WE HAVE TO DO MORE!!! #Repost @karmagawa ・・・ Repost from @savethereef URGENT CRISIS, Please Share: Bottled Water Drinkers Could Consume Up to 640,000 Microplastics a Year! A new report is finding that our water bottles are not safe from microplastic pollution. The Plus Plastic report by @orbmedia reveals how much plastic is in our favorite water bottles. More specifically, these plastics are called microplastics. According to the U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration, microplastics are any type of plastic fragment that is less than five millimeters in length, and they are everywhere. Nestlé Pure Life was the brand with the most microplastics, about 10,390 particles per liter. Second worst was Indian bottled water provider Bisleri with 5,230 particles per liter. Thereafter, were Gerolsteiner (5,160), Aqua (4,713), Epura (2,267) and Aquafina (1,295). San Pellegrino was found to have the least amount of microplastics with a mere 74 per liter, followed by Evian (256), Dasani (335), Wahaha (731) and Minalba (863). So, Nestlé Pure Life drinkers could be consuming a staggering 640,024 microplastics a year. And the numbers aren't much better for other brands. Bisleri drinkers could be consuming up to 322,168 microplastics a year. Gerolsteiner (317,856), Aqua (290,321), Epura (139,647), Aquafina (79,772), Minalba (53,161), Wahaha (45,030), Dasani (20,636), Evian (15,770) and San Pellegrino (4,558). TRULY INSANE, WE MUST DO BETTER so please share this post with your followers and help us spread awareness about this URGENT issue before it gets even worse! #saveourseas #endplasticpollution #karmagawa #savethereef

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton) on

Mitmed kolleegid toetavad Hamiltoni. „Meil on väga keeruline saavutada inimeste heakskiitu, sest meie süsiniku jalajälg pole just väikseim,“ sõnas Ferrari piloot Sebastian Vettel. 

„Aga tunnen, et F1 peaks tegema enamat. See on ülemaailmne sari, seega peaksime edastama positiivsemat sõnumit. Igaüks saab midagi teha. Kui kogu maailm panustab natuke, siis on vahe üüratu. Muutused [inimkäitumises] on vältimatud, kuid loodetavasti tulevad need varem kui hiljem.“

Red Bulli vormeliga kihutav Alexander Albon sekundeeris: „Lewise sõnum oli väga hea. See, et sõidame F1-sarjas, ei tähenda, et me ei võiks keskkonnast hoolida.“