Kiudainerikkad toidud

Rabarberikompott 

Toidutare, 8. detsember 2007 06:00
Maitsev hoidis.

Koostisosad
1 kg Tükeldatud rabarber (1,5 l)
1.5 kl Vesi
200 g Suhkur (1 kl)

Valmistamine
Pane puhastatud, loputatud ja nõrutatud rabarberitükid toorelt purki või pudelisse, raputa vahetevahel nõu, et sinna rohkem mahuks.
Suhkrulahuse saamiseks keeda vett, lisa vähehaaval suhkur, keeda veel 2-3 minutit, riisu vaht, vala lahus kuumalt peene joana rabarberitükkidele, jällegi nõu vahetevahel raputades.
Suhkrut võib lahusele panna mitmesugusel hulgal. Harilikult arvestatakse ühe liitri vee kohta 300 kuni 800 g suhkrut. Keskmiselt arvestatakse 0,4 liitrit (1½-2 klaasi) suhkrulahust 1 kg marjade ja puuviljade kohta.
Seejärel kuumuta ja sulge pudelid või purgid õhukindlalt.
1-liitrise nõu täitmiseks on vaja u 700-800 g rabarberitükke ja 0,3 liitrit (1½ klaasi) suhkrulahust, selle saamiseks võetakse 2,0 liitrit (1 klaas) vett ja 150 g (3/4 klaasi) suhkrut.
3 kg rabarberitükkidest saab seega keskmiselt 4 liitrist nõu kompotti. Vee asemel võid ka kasutada mõnda punast mahla, mis annab hoidisele ilusama värvuse.
NB! Purki või pudelit täida kuni servani ja peale valatud suhkrulahus ulatugu pooleni või kolmveerandini rabarberitükkide koguse kõrgusest, sest kuumutamisel tükid vajuvad ja suhkrulahus tõuseb kõrgemale.