Toiduuudised

MEELEOLU ON NULLIS? Söö neid nelja toitu, mis leevendavad sügismasendust! (3)

Ohtuleht.ee, 22. oktoober 2020 07:00
Kõrvitsas sisalduv trüptofaan soodustab nn õnnehormooni serotoniini tootmistFoto: Vida Press
Pimedal ajal kipub meeleolu kergesti nulli minema. Siin on mõned toidud, mis annavad energiat ja parandavad meeleolu. 

1. Kõrvits

Kõrvitsapuudust ei tohiks meil küll olla! Kõrvits sisaldab ohtralt A-, E-, C- ja B- rühma vitamiine, rauda ja magneesiumi. Magneesiumipuudust seostatakse  ka depressiooniga.

Kõrvitsas sisalduv trüptofaan soodustab nn õnnehormooni serotoniini tootmist. Trüptofaan leevendab meeleoluhäireid ja masendust. Serotoniin aitab rahustada meeli. Kõrvitsasöömine  parandab mälu ja vaimset võimekust. Kasulikud on ka kõrvitsaseemned, mis  sisaldavad tsinki, mida on vaja, et mälu oleks korras. 

2. Kurkum

Kurkum on üks maitseainesegu karri koostisosa. Kurkum on rahvameditsiinis väga hinnatud - see tugevdab imuunsüsteemi ja arvatakse, et võib ennetada isegi Alzheimeri tõbe.

Kurkum sisaldab antioksüdante, millel on põletikuvastane toime. Aga organismis peituvad põletikud on üks põhjusi, miks tekib masendus. Kurkumi peetakse nii heaks masenduse leevendajaks, et seda on võrreldud isegi kuulsa depressiooniravimi Prozaciga. 

Kurkum on tuntud masenduse leevendaja. Foto: Vida Press

3. Õunad

Nii nagu kõrvitsas, on ka õuntes häid antioksüdante, mis soodustavad ajutööd ja parandavad mälu. Õunas sisalduvad kiudained hoiavad veresuhku taseme tasakaalus, mis aitab samuti kaasa, et meeleolu püsiks hea.

Õunad hoiavad veresuhkru taseme tasakaalus. Foto: Pexels

B- ja E-vitamiini sisaldus ning oranžid karotenoidid-antioksüdandid on juba piisav põhjus, et süüa bataati. Bataat peletab hästi sügisväsimust, sest lisaks antioksüdantidele sisaldab bataat ka C-vitamiini. Võrrreldes tavalise kartuliga imenduvad bataadis sisalduvad süsivesikud aeglasemalt ega tõsta veresuhkrutaset nii kiiresti kui tavaline kartul.

Bataat peletab hästi sügisväsimust. Foto: Vida Press

Allikas: Iltalehti

Samal teemal

01.01.2022
NII OLED ÕNNELIKUM! Need 8 tegevust tõmbavad ligi häid asju ja tundeid
24.12.2021
KATSU SÄILITADA RAHU! Neid teemasid pole peolauas küll vaja üles võtta
20.12.2021
KOHUTAV VÄSIMUS EI LÄHE ÜLE? 10 tervisehäda, mis võivad selle taga peituda
07.10.2021
SELJAVALU, KÕHUMURED? Viis kehalist häda, mis võivad kõnelda hoopis depressioonist