VeganFoto: Aldo Luud
Toidutare 1. november 2019 13:40
Tänavu möödub 75 aastat sõna “vegan” loomisest. Ülemaailmset veganpäeva on 1. novembril tähistatud alates 1994. aastast. Eesti Vegan Selts kutsub sel puhul veganlusehuvilisi liituma 21 päeva kestva väljakutsega.

Sõna „vegan“ väljamõtlejaks oli inglise puutöömeister Donald Watson, kes koos sõpradega asutas 1944. aasta novembris maailma esimese veganseltsi (The Vegan Society). Nad soovisid leida eraldi nimetust inimeste kohta, kes lisaks lihale on loobunud ka piimast, munadest ja teistest loomsetest saadustest. Põhjus loomsest loobumisel oli lihtne – kaastunne loomade vastu. Sõna vegan moodustati sõna vegetarian kolmest esitähest ja kahest viimasest tähest. Watson elas ise 95aastaseks, tõestades, et kaastunde ja oma veendumuste osas ei pea tegema järeleandmisi ja et vägivallatult on võimalik elada pikka ja tervet elu, on kirjas meediale saadetud teates. 

Veganlusehuvilised saavad 21 päeva kestva vegan-väljakutsega liituda endale sobival ajal Eesti Vegan Seltsi infoportaalis vegan.ee/vv. Osalejad saavad iga päev oma meiliaadressile infokirja, millest leiab retsepte, toitumisalast teavet ja nippe veganina elamiseks, aga ka infot loomatööstuse ning veganluse eetika kohta.

„Väljakutse annab võimaluse samm-sammult veganlusega tutvuda ning seejuures saada kätte kõik vajalikud põhiteadmised veganluse olemusest ning vegantoitumise põhitõdedest,“ kinnitab Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Ireene Viktor.

Vegankuu tähistamiseks toimub novembris üle Eesti ka mitmeid temaatilisi üritusi, mis aitavad veganmaailmaga lähemalt tutvuda, sh filmi- ja vestlusõhtud. Aasta suursündmuseks on loomulikult 9. ja 10. novembril Kultuurikatlas toimuv Taimetoidumess. Mitmed vegan toidukohad ja veebipoed pakuvad aga novembri jooksul erinevaid soodustusi, et veganitele ja veganlusehuvilistele kinkida uusi maitseelamusi ja põnevaid tooteid.

Samal teemal

Kommentaarid  (32)

Ann 3. november 2019 22:14
Mees 31 3. november 2019 12:24
Hea küll, proovida võib ikka, mõtlesin nii umbes pool aastat tagasi... Ja tegin seda kauem kui 21 päeva, lausa 3 kuud. Nõrkusega võib ära harjuda ja tuleb välja, et peab suuremaid portse sööma, muidu füüsilise tööga hakkama ei saa ja võib hoopiski töölt kinga saada, seda küll vaja pole. Kõige hullem oli aga see, et minu nahaprobleemid tulid tagasi veel hullemini kui varem, nimelt on mul terve elu ekseem olnud ja mis pull elu see on, kui ma pean veel rohkem kannatama ja rohkem raha maksma toidu eest, mis mind ära ei toida? Kellele meeldib söögu kasvõi salatilehti elu lõpuni, sain aru et ei sobi
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS