Toiduuudised

Listeeriaskandaali sattunud kalatootja peatab kaheks päevaks tootmise (41)

Toimetas Triinu Laan, 15. oktoober 2019 12:12
AS M.V.Wool kalatööstus Harkus. Foto: Sven Arbet/Ekspress Meedia
M.V.Wool AS viib ettevõtte Harku tehases läbi täieliku sterilisatsiooni ning peatab sel nädalal kaheks päevaks tootmise, välistamaks listeeriabakteri esinemist tootmishoones ja -pindadel.

Täielik sterilisatsioon toimub ettevõtte teatel 17. ja 18. oktoobril ning selle läbiviimist jälgivad ka VTA esindajad. 

Samal teemal

„M.V.Wooli tehase ruumidest ja tootmispindadelt ei ole alates 1. juulist kordagi avastatud listeeriabakterit. Oktoobris on võetud 41 pinnaproovi, mis olid kõik samuti listeeriavabad. Sellele vaatamata viime tootmises veelkord läbi täispuhastuse, et välistada täielikult genotüübi ST1247 esinemine ettevõttes. Täiendavaid meetmeid rakendame rahvatervise huvides ja kalatoodete vastu usalduse taastamiseks,“ ütles M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool.

Terviseameti andmetel on Eestis tänavu registreeritud 12 listerioosi haigusjuhtu, kuid  ST1247 genotüübi poolt põhjustatud haigusjuhte ei ole nende seas tuvastatud.

Sterilisatsiooni käigus võetakse koost lahti kõik seadmed ning kõik detailid puhastatakse vähemalt 83-kraadisel temperatuuril. Täispuhastus toimub ka kõikides ladudes ja tootmisruumides ning edaspidi steriliseeritakse sagedamini ka tootmises kasutatavat sisetaarat.

Lisaks kasutab ettevõte listeeria tõrjumiseks iga tööpäeva lõpus toimuvat süvapesu ning tootmispauside ajal pestakse tootmisliine osoneeritud veega. Tarvikute puhastamiseks kasutatakse desinfitseeriva toimeainega lappe ning desinfitsaatoreid. Iga päev toimub tarvikute, sh kääride, nugade, metallkinnaste, teritajate jm sterilisatsioon temperatuuril vähemalt +83°C.

Ettevõte kaalub säilivustähtaja lühendamist praeguselt 30 päevalt toodetes, kus ei kasutata listeeria arengut pärssivaid säilitusaineid.

M.V.Wool kasutab 4. oktoobrist tehase desinfitseerimisel iganädalaselt bensalkooliumkloriidi, mis sisaldub keemilises aines P3-triquart. Eesti Genoomikainstituudi hinnangul on listeeriatüvi ST1247 sellele ainele väga nõrga vastupanuvõimega. Keemiline aine ei puutu kokku kalatoodetega.

M.V.Wool on seisukohal, et ettevõtte kalatooted on alati vastanud Euroopa Liidus kehtivatele piirnormidele ning on välistatud nende kalatoodete kahjulik mõju inimeste tervisele. M.V.Wool teeb alates selle aasta kevadest tihedat koostööd VTA-ga ning järgib VTA poolt kehtestanud nulltolerantsi nõuet listeeriabakterile tehases. Alates juulist 2019 ettevõtte tootmispindadelt võetud 195 puhast proovi kinnitavad, et tehasest on suudetud listeeria välja juurida.

Samal teemal

24.09.2019
Lõhe hinna kiskus alla soe ilm, mitte listeeriapaanika
23.09.2019
„Pealtnägija“ poole pöördus ema, kelle vastsündinu surma põhjustas kurikuulsast M.V. Wooli tehasest pärit bakteritüvi
15.09.2019
Kui tihti listeeriabakterit Eestis esineb?
10.09.2019
M.V.Wool kutsub kaubandusest tagasi viilutatud graaviforelli pakid