Toiduuudised

LUUBI ALL | Populaarne kinoa sobib hästi nii salatisse kui magusrooga 

Kristi Rebane, 15. oktoober 2019 05:43
Kombineeri keedetud kinoad salatis ja sega kokku näiteks rukola, kirsstomatite ja värske kurgiga.Foto: James Sutton / Unsplash
Nii restoranide menüüdest kui ka poodide valmistoidulettidest leiab järjest rohkem kinoaga toite. Mida kinoa endast täpsemalt kujutab, kust see pärit on ja mida põnevat sellest valmistada saab? Uurime lähemalt.

Kinoa ehk Tšiili hanemalts on üks vanemaid teadaolevaid kultuurtaimi. Lõuna-
Ameerikas kasvatasid kohalikud põliselanikud kinoad juba rohkem kui 6000 aastat tagasi ning Peruu ja Boliivia on tänapäevani suurimad kinoatootjad maailmas. Kuigi kuivatatud kinoa näeb välja nagu teravili, kuulub ta hoopis rebasheinaliste sugukonda ja sarnaneb botaaniliselt spinatiga.

Toiduks kasutatakse taime kuivatatud ja keedetud seemneid. Eesti poodides on saada valget kinoad ja kolme kinoa segu, kus on nii musti, punaseid kui ka valgeid kinoaseemneid. Lisaks leiab lettidelt ka kinoahelbeid ja -jahu.

Plahvatuslik populaarsus
Viimastel aastatel on kinoa populaarsus kasvanud rekordkiirusel, sest eriti on seda hindama hakanud tervisliku toitumise järgijad. Kinoa nimelt on suurepärane taimse valgu allikas, sisaldades 100 grammi kohta lausa 14,1 g valku. Kinoa sisaldab palju mineraalaineid ja B-grupi vitamiine ning peale muu hea on populaarne ka seetõttu, et on gluteenivaba, sobides hästi neile, kes nisuvalku tarbida ei saa.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

17.12.2019
Mõnus vaheldus praele: kerge verikäkisalat apelsiniga
15.12.2019
LUUBI ALL | Mis maiused on pühade ajal laual mujal Euroopas?
13.11.2019
LUUBI ALL | „Kas sa riisi oled täna söönud?“ ehk Kogu tõde riisist
05.10.2019
Ruttu ahi sooja! Odrajahu-keefirikarask loob mõnusa nostalgia