Toiduuudised

M.V.Wool kutsub kaubandusest tagasi viilutatud graaviforelli pakid (65)

Toimetas Triinu Laan, 10. oktoober 2019 12:46
Mati Vetevool.Foto: Martin Ahven
M.V.Wool AS sai täna hommikul veterinaar- ja toiduametilt ettekirjutuse, mis näeb ette ühe toote tagasikutsumist jaekaubandusest. Kalatehas kutsub tagasi 200­-grammised viilutatud graaviforelli pakid.

„Ettekirjutus lähtub 1. oktoobril ettevõttes tehtud proovidest, kus toote 25 grammis tehtud viiest osaproovist üks osaproov näitas listeeriasisaldust, millest ettevõte ka avalikkust teavitas. Sõltumatu akrediteeritud labori eelnevad testitulemused selles tootes listeeriasisaldust ei näita, samuti ei näita listeeria leidu kordusproovi tulemused. Vaatamata sellele oleme kohustatud täitma ettekirjutuse viivitamatult,“ ütles M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool.

Samal teemal

M.V.Wool teatas, et täidab ettekirjutuse kohe, kuigi selline nõue ei tulene toiduseadusest ja Euroopa komisjoni määrusest. Ettevõte jätkab VTA-ga konsultatsioone, et tagada kooskõla seadusega.  Kaubandusest toote tagasikutsumisel peab olema tõestatud listeeriasisalduse piirmäära 100 ühikut (Lm (cfu/g)) ületamine, mida aga ettevõtte väitel praegusel juhul toimunud ei ole.

VTA proovidega ei määratud listeeriabakteri tüve ega arvukust toote ühes grammis, kus kehtib tarbijale ohutu Euroopa Liidu piirmäär 100 ühikut (Lm (cfu/g)). Samal ajal võttis VTA jaekaubandusest proove, mis osutusid kõik puhtaks.

1. oktoobril 2019 võeti M.V.Wooli tootmisest 21 pinnaproovi ja neli tooraineproovi, kust listeeriabakterit ei leitud. Kolmest kalatootest võetud 15 osaproovist ühes esines listeeriabakteri leid 25 grammis tootes. Viimase kolme kuu jooksul on ettevõttest võetud üle 200 pinna- ja puhtuseproovi, mis ükski ei ole näidanud listeeria esinemist tehases.

Kuna listeeriabakter esineb kõikjal looduses, siis kalakasvatused teevad endast kõik oleneva, et kontrollida tooraines bakteri olemasolu. Kuid ikkagi on võimalus, et mõnes üksikus kalas see bakter esineb. Sellepärast ongi kehtestatud tooretele kalatoodetele toiduohutuskriteeriumid, mis lubavad listeeriabakteri sisaldust kuni 100 cfu/g.

M.V.Wool on seisukohal, et ettevõtte kalatooted on alati vastanud Euroopa Liidus kehtivatele piirnormidele ning on välistatud nende kalatoodete kahjulik mõju inimeste tervisele. M.V.Wool teeb alates selle aasta kevadest tihedat koostööd VTA-ga ning on kehtestanud listeeriabakteri esinemisele nulltolerantsi. Viimasel kuuel kuul tootmises tehtud proovid kinnitavad, et ettevõtte tooted vastasid piirnormidele suure varuga.