Toiduuudised

Oktoobri alguses leiti Eesti kalafirma M.V.Wool tootest võetud proovist listeeriabakter

KALAPAANIKA: kuidas taanlaste süüdistusest sai alguse Eesti toiduainetööstuse suurim skandaal (2)

Kristjan Väli, 9. oktoober 2019 22:55
ENNE SKANDAALI: Mati Vetevool on äri ehitanud samm-sammult pikkade aastate jooksul. Foto on tehtud 2011. aastal.Foto: Tairo Lutter

Teisipäeva hilisõhtul teatas Eesti kalafirma M.V.Wool, et oktoobri alguses võetud 15 proovist ühes esines listeeriabakter. Üle-eestiline listeeriapaanika sai aga alguse juba märksa varem ja on viimased kaheksa kuud ainult hoogu kogunud. Millised on olnud skandaali pidepunktid?

Maaeluminister Mart Järvik ütles teisipäeval ETV eetris olnud „Esimeses stuudios“, et meedia on liialt meelevaldselt kokku viinud Eesti kalatootja ja listeeriabakterist põhjustatud surmad, mistõttu siinsele toiduainetööstusele on tekitatud mainekahju. „Seni, kuni pole kindlalt tõendeid minu laual, ei saa mina väita, et M.V.Wooli toodete tagajärjel on keegi surnud. Esitagu mulle mingi tõend, kas või surmatõend,“ raiub minister Järvik, kaitstes telesaates tulihingeliselt Eesti kalafirma renomeed.

Ent veel sama päeva õhtul saatis M.V.Wool välja teate, milles seisis aus ülestunnistus: 1. oktoobril võetud kalatoote proovist leiti listeeriabakter. Proovidega ei määratud selle tüve ega arvukust toote ühes grammis ehk ei ole teada, kas bakterihulk ületas Euroopa Liidus lubatud piirmäära. Samuti pole teada, kas tegu oli just agressiivse listeeriabakteri tüvega ST1247, mis on mitmel pool Euroopas ja ka Eestis nõudnud inimelusid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.10.2019
„Pealtnägija“ poole pöördus ema, kelle vastsündinu surma põhjustas kurikuulsast M.V. Wooli tehasest pärit bakteritüvi
15.10.2019
Kui tihti listeeriabakterit Eestis esineb?
15.10.2019
Listeeriaskandaali sattunud kalatootja peatab kaheks päevaks tootmise
10.10.2019
M.V.Wool kutsub kaubandusest tagasi viilutatud graaviforelli pakid