Toiduuudised

ADŽIKA, PIKA EA TAGAJA: 6 lihtsat retsepti ja video, kuidas teha elule mõnusalt särtsu andev kaste 

Toidutare, 26. august 2020, 15:45
Adžika Foto: Jaan Heinmaa
Abhaaside seas pika ja hea elu garantiiks nimetatud adžika kaste toob ka eestlaste toidulauale veidi selle kange rahva särtsu. Tegu on tõeliselt mõnusa võidega, mis lisab vurhvi igale lihapraele ja isegi tavalisele vorstivõileivale.  

Ei, see pole Gruusia, vaid ühe nende riigi alla kuuluva poliitiliselt keeruka ajalooga piirkonna, Abhaasia kaste. Isegi nimi аџьыка tähendab nende keeles soolast.  Gruusia riik on kastme võtnud kui osa oma toidukultuurist kaitse alla.

Abhaaside jaoks on adžika osa nende maast, seda tarbitakse kõigi söökide juurde, olgu siis pidulaud või argitoit. Nemad nimetavad sed aka toiduks, mis aitab pikendada euiga ja selle kvaliteeti.

Traditsiooniliselt on kastmes kasutatud kibepipart (mitte ajada segi magusa paprikaga), küüslauku, koriandrit, tilli ja sinist lambaläätse, mida kaukaasia rahvad kasutavad maitsetaimena, soola, ja kreeka pähkleid. Kuiv adžika sisaldab ka Svaneetia soola.

Olemas on ka roheline adžika, mida valmistatakse küpsemata kaunadest. Seda süüakse enamasti küpsetatud kanaga.

Ka võib adžikas kasutada khmeli-sunelit, gruusipärast maitseainete segu, mida meiegi turgudel müüakse. 

Kusjuures tulebki rõhutada, et tomateid, mis paljude eestlaste jaoks oleks nagu adžika põhikomponent, algretseptis pole. Neid kasutatakse rohkem mahedamates adžikades, mis on valmistatud Venemaal või Ukraina

Retseptid, nagu ikka, elavad ajas ja köögis oma elu ja sõltuvad maitsest ning kättesaadavast koostisainetest.  Adžikat peavad enda omaks ka mitmed teised kauakaasia rahvad ning Venemaa Krasnodari krai elanikud. Ka mitmetel eestlastel enda enda versioonid adžikast, kus kasutatakse tomateid ja porgandeid. 

Hea kõik, mis maitseb, eksole!

Klikka retseptil: Adžika 

Adžika Foto: Jaan Heinmaa

Selline mõnus krehvtine segu võiks olla kodus alati olemas! Nüüd suve lõpus on õige aeg seda valmistada – on, mida talvel mekkida ja sõpradelegi kinkida.

Klikka retseptil: Adžika lambalihast šašlõkile 

Adžika lambalihast šašlõkile Foto: Tarmo Virkus

Klikka retseptil: Adžika Kreeka pähklitega

Adžika Kreeka pähklitega Foto: Jaan Heinmaa

Gruusiast pärit terav kaste sobib marinaadi, suppi, hautisesse, küpsetamiseks, ka leiva peale. Hmeli-sunelit, maitsetaimede segu, tasub otsida turult või väikestest kauplustest.

Klikka retseptil: Adžika õunte ja porgandiga  

Adžika õunte ja porgandiga Foto: Jaan Heinmaa

Valmista seda ehedalt vürtsikat kastet siis, kui kodumaised tomatid-paprikad on valmis. Kõige paremini sobivad siia tavalised koduaia õunad.

Klikka retseptil: Adžika 

AdžikaFoto: PantherMedia/Scanpix

Kaukaasiapärane terav kaste liharoogade juurde.

Klikka retseptil: Adžika 

AdžikaFoto: PantherMedia/Scanpix

Sobib väga hästi kuumade ja külmade lihatoitude juurde sinepi või mädarõika asemel, ning ka õhukese kihina võileibadele. Väga aromaatne ja samas põletavalt kibe vürtskaste.

Kel aga tekkis suurem huvi, kuidas adžikat tema kodumaal Abhaasias tehakse, vaadake seda videot. Vajalik on ka teatav vene keele oskus.

Samal teemal

1. august 2016, 04:45
Adžika
10. september 2012, 10:19
Adžika
2. august 2012, 11:15
Adžika lambalihast šašlõkile
17. august 2011, 08:27
Adžika Kreeka pähklitega