Toiduuudised

AUGUST AJAB HALLIKS: millal on lubatud süüa hallitustäppidega toitu? 

Toidutare, 12. august 2020 15:09
Kui märkad vaarikatel hallitust, viska marjad kohe minema!Foto: PantherMedia/Scanpix
Maailmas, kus liiga palju toitu ära visatakse, on kasulik teada, millal hallitusplekkidega toitu saab veel kenasti peale halva koha eemaldamist süüa ning kunas tuleb kõik armutult biojäätmete kasti lähetada. 

Tarbimata jäänud toidu probleem on nii-öelda arenenud riikides üha teravam probleem. Inimesed kipuvad loobuma toiduainetest, mis pole päris perfektsed. Ent hallituse puhul tuleb rakendada väga teravat silma, sest sel moel riknenud toidu manustamine võib kaasa tuua tõsiseid terviserikkeid, kuna hallitusseente elutegevus võib luua väga ohtlikke mürke. 

Samal teemal

Hallitus on seen, mille eoseid lendub igal pool. On soovitatav külmkappi vähemalt korra paar kuu jooksul seetõttu äädikaveega üle puhastada, et hallituse kandepinda vähendada. 

Hallitanud toidul on üks rusikareegel, millel, tõsi küll, on ka erandeid. Nimelt: kõikidelt tugeva struktuuriga mitte nii veerohketelt toiduainetelt saab hallituse kenasti maha lõigata. Lõige tuleks teha umbes sentimeetrisügavune, et olla kindel, ja ilmtingimata puhta noaga – muidu viid hallituse uuesti toidu sisse. Pärast seda tuleks toit asetada kas puhtasse pakkepaberisse või anumasse. 

Kui aga on tegemist veeküllasema toiduga, tuleks hallitanud kraam saata armutult biojäätmetesse igavikku otsima. Pehmema struktuuriga toiduainetes nimelt jõuab hallitusseente niidistik üsna sügavale pahandusi tekitama. 

NB! Erandid tulevad siinkohal asjaolust, et hallitusega kaasneb sageli ka bakteriaalne reostus. Seetõtu tuleks kindlasti ära visata ka tugevama strukturiga hallitand tooted, mis lõhnavad imelikult või on muutunud struktuuriga, näiteks pealt veidi ligased – võehh!

Toidud, kust saab hallitusetäpi minema lõigata ja edasi tarbida

 • Singid ja suitsuvorstid. Osadel salaamidel on hallitus osa vorsti küpsemisprotsessist. Seda valget kihti ei pea sööma, aga midagi hullu ka ei juhtu.
 • Kõvad juustud nagu parmesan. Lõika täpp maha, nuusuta ja kui kõik tundub ok, mässi uude majapidamispaberisse või aseta puhtasse anumasse. Soovitatakse kasutada küpsetuspaberit. 
 • Kõvad juurviljad. Väike hallitustäpp ei tee midagi hullu, lõika see osa kaalikalt või porgandilt ära ning ülejäänu võid julgelt patta tükeldada. 

Toidud mis tuleks KOHE esimese täpi ilmnedes minema visata

 • Kõik leivad ja leivalaadsed tooted, sh saiad, sepikud, koogid, küpsised jms. Küpsetised on poorsed, hallitusel on neis väga tore oma nähtamatut niidistikku punuda. 
 • NB! Ära tuleb visata KOGU kotitäis küpsetisi, isegi kui hallitustäpp on vaid ühel viilul. Sorry
 • Veerikkad köögiviljad nagu tomatid, kurgid, suvikõrvitsad jne. Ei, see pole okei, et vanaemal on kombeks tomatis hallitanud koht välja lõigata ja ikka salatisse hekseldada. See on väga vale! 
 • Marjad. Kõik isegi natuke hallitanud marjad tuleks halastamatult eemaldada. Kui näiteks marjakarbis on üks hallitanud isend, tähendab, et kogu ülejäänud kogum on saastunud. Siin aitab vaid põhjalik loputus ja kohe söömine (moosiks tegemine. Veidi saab armuaega ka õrnas veiniäädika lahuses leotamine, mis halltust natuke tagasi kutsub.
 • Marjad tuleks kohe pärast soetamist asetada madalasse karpi, mis on vooderdatud kas köögikäterätiku või mõne muu hästiimava lapiga. Niiskus soodustabki hallituse teket. Seetõttu ei maksa iialgi marju enne säilitamist pesta, kuna nad imavad vedelikku.  
 • Pehme juust, sh hallitusjuust. Nagu olete vist juba aru saanud, siis on olemas hea hallitus ja mitte nii hea variant. Hea hallitus maitsestab ja väärindab juustu. Halb aga lihtsalt rikub.
 • Kui sinu peenel hallitusjuustus on teiste hallitusseente kujul lisaüüriline tekkinud – näed juustu pinnal teist värvi hallitust, juust haiseb teistmoodi kopitanult, võõralt, juustu aroom on oluliselt muutunud,  on jutt lühike – biojäätmetesse. Vaid Gorgonzola ja Stiltoni puhul võid sarnaselt kõvade juustudega üritada väiksemat hallitustäppi ära lõigata. 
 • Allesjäänud toit, supid, liha, pajaroad jne. Hallitus näitab, et inimtoiduks see kraam enam ei kõlba. 
 • Iga asi, millel silmaga nähtav paks kohev hallitus. Ära saab lõigata pisikesi hallitustäppe. Kui aga hallitusel on n-ö "juuksed peas" pole enam mingit pidu – kohe komposti!