Toiduuudised

METSAD KUBISEVAD KEVADSEENTEST! Mürklid ja kurrelid sobivad hästi risotodesse ja kastmetesse (1)

Toidutare, 27. aprill 2021 13:47
Mürklid korvis.Foto: PantherMedia/Scanpix
Ka tänavu on seenesõprade teadete kohaselt kevadseeni päris palju, nii et tasub metsa minnes seenekorv ligi hoida.

Vaatame üle selles valguses eelmisel aastal avaldatud põhjalikuma loo kevadseentest.

Samal teemal

Sarnast seenerohkust nagu sügisel, kevadel metsas ei kohta. „Kevadseened on tavaliselt üksikult või väikeste gruppidena, aga võidakse sattuda ka väga arvuka kogumi peale,” nentis Kastanje Maalehe veergudel.

Kurreleid tasub tema sõnul otsima minna metsa, kus kasvab haabu, vahel võib neid leida ka sirelite lähedusest. Mürklid aga kasvavad lehtmetsades, teeservades, puisniitudel, kadastikes, heinamaadel ja viimasel ajal ka kooremultšiga lillepeenardel. 

Kastanje on öelnud Naistelehele mõned aastad tagasi, et kevadseente eliiti kuuluvad kevadkogritsad. "Samas peaks iga seenehuviline meeles pidama, et tegemist on värskena ohtlikult mürgiste seentega," hoiatas ta.

Mehe sõnul on ka kupatatud kevadkogritsate söödavus suuresti individuaalne: mõned inimesed naudivad neid ja midagi ei juhtu, teised jäävad haigeks.

Kupatamist mittevajavaid mürkleid ja kurreleid pole aga soovitatav tarbida koos alkoholiga, sest need ning mõned teisedki seened sisaldavad kopriini, mis koos alkoholiga põhjustab organismis mürgise vaheühendi atseetaldehüüdi kuhjumist. Sellest tingitud mürgistus tekib ka juhul, kui ollakse alkoholi tarbinud isegi kuni ööpäev varem või viis päeva hiljem.

Mis roogasid aga sobiks kevadseentest teha, seda kiika kõrvalolevatest retseptidest!