Toiduuudised

METSAD KUBISEVAD KEVADSEENTEST! Mürklid ja kurrelid sobivad hästi risotodesse ja kastmetesse 

Toidutare, 30. mai 2019, 12:02
Mürklid korvis.Foto: PantherMedia/Scanpix
Mükoloog Veiko Kastanje sõnul on tänavu kevadseeni päris palju, niiet tasub metsa minnes seenekorv ligi hoida.

Sarnast seenerohkust nagu sügisel, kevadel metsas ei kohta. „Kevadseened on tavaliselt üksikult või väikeste gruppidena, aga võidakse sattuda ka väga arvuka kogumi peale,” nentis Kastanje Maalehe veergudel.

Samal teemal

Seene-porru-quiche
5. september 2016, 03:20
Metsaseenešarlott
23. mai 2016, 04:56

Kurreleid tasub tema sõnul otsima minna metsa, kus kasvab haabu, vahel võib neid leida ka sirelite lähedusest. Mürklid aga kasvavad lehtmetsades, teeservades, puisniitudel, kadastikes, heinamaadel ja viimasel ajal ka kooremultšiga lillepeenardel. 

Kastanje on öelnud Naistelehele mõned aastad tagasi, et kevadseente eliiti kuuluvad kevadkogritsad. "Samas peaks iga seenehuviline meeles pidama, et tegemist on värskena ohtlikult mürgiste seentega," hoiatas ta.

Mehe sõnul on ka kupatatud kevadkogritsate söödavus suuresti individuaalne: mõned inimesed naudivad neid ja midagi ei juhtu, teised jäävad haigeks.

Kupatamist mittevajavaid mürkleid ja kurreleid pole aga soovitatav tarbida koos alkoholiga, sest need ning mõned teisedki seened sisaldavad kopriini, mis koos alkoholiga põhjustab organismis mürgise vaheühendi atseetaldehüüdi kuhjumist. Sellest tingitud mürgistus tekib ka juhul, kui ollakse alkoholi tarbinud isegi kuni ööpäev varem või viis päeva hiljem.

Mis roogasid aga sobiks kevadseentest teha, seda kiika kõrvalolevatest retseptidest!