Toiduuudised

TOETA TOIDUGA SÜDANT: kui palju peaks sööma kala, kui palju liha? (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 29. mai 2019, 17:30
Rasvast kala peaks sööma vähemalt kaks korda nädalas. Foto: Vida Press
Südame tervena hoidmise huvides peaksid Eesti inimesed sööma oluliselt rohkem kala, kui seda praegu tehakse, soovitab  portaalis Kodus.ee toitumisnõustaja Katrin Pärt

Rasvane kala, näiteks heeringas, lõhe, forell, makrell või tuunikala, peaks olema toidulaual vähemalt kahel korra nädalas. Kalas leiduvad oomega-3 rasvhapped vähendavad eri uuringute kohaselt südamehaigustesse haigestumise riski.

Igapäevane lihatarbimine võiks jääda kuni kahe portsjoni ulatusse, kusjuures üks portsjon võiks olla võrreldav inimese enda käelaba suurusega kui sõrmed kõrvale jätta.

Liha puhul võiks eelistada väherasvast tailiha, aga ka linnuliha, millelt on nahk eemaldatud. Ka küllastumata ehk vedelad rasvad on organismile vajalikud ja tarbitava küllastumata rasva kogus peaks olema päeva lõikes pisut suurem kui küllastunud rasva kogus.

Foto: Pexels

Kasulikku rasva saab näiteks oliiviõlist, kookosrasvast, seemnetest ja pähklitest, aga kuna igasugune rasv on kehakaalu kergitav, siis on ka õli ja pähklite tarvitamisel mõõdukus omal kohal.

Piimatooted on mitmekesise toidulaua kohustuslik osa, aga võile, vahukoorele ja hapukoorele tasuks eelistada kohupiima, kodujuustu ja maitsestamata jogurtit. Kõik need valikud sobivad ka magustoiduks kui neile lisada toormoosi, mett või puuvilju.

Samal teemal

25. juuni 2020, 06:00
JAKSU ON VÄHE? Vaata, kas sul võib olla nõrk või laisk süda
18. mai 2020, 05:00
ÄRA TEE SÜDAMELE LIIGA! Need kolm asja mõjuvad sellele hävitavalt
12. aprill 2020, 10:00
UUED SOOVITUSED: kui palju võib süüa muna, et see ei rikuks tervist?
28. detsember 2019, 13:00
LUGEJATE LEMMIK 2019 | SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku