Toiduuudised

NÕIDADE TOIT! 10 maagiliseks peetud toiduainet volbriöösse (1)

Toidutare, 30. aprill 2019, 20:38
Foto: PantherMedia/Scanpix
Inimesed on juba parakus sellised, et üritavad leida maagiat kõikjalt enda ümber, ka toidust. Vaatame, mis on maailmas kõige niiöelda maagilisemateks peetud toiduained!

Amarant

Artitšokid

Artišokk on mitmeaastane, võrdlemisi külmaõrn ja imeilusa õiega taim. Toiduks kasutatakse artišoki õisiku põhja koosõisikut katvate soomuste alumise osaga. Nende imettegevad omadused on dokumenteeritud juba Vana-Kreeka päevilt.

Legendi kohaselt armus peajumal Zeus Cynara-nimelisesse tütarlapsesse ja muutis ta artitšokiks, kuna jumalate seisusesse tõstetud neiu hiilis salaja Olümposelt oma ema külastama.

Artitšokkidel arvati olevat armuelu elavdavaid võimeid. Väidetavalt oli keskajal naistel nende söömine seetõttu keelatud. Ka pidada see köögivili parandama kiilaspäisust.

Murulauk

Need teravamaitselised laugulised on mitmel pool Euroopat tuntud kui taimed, mis peaks lävepaku juurde istutatuna peletama kurje vaime. Roomlased sõid murulauku, et selle tugev lõhn ja maitse annab jõudu, parandab valusat kurku ning leevendab päikesepõletust.

Kurgid

Uskumatu, aga oli aeg, mil ämmaemandad kandsid kurke vööl, et neid peale sünnituse edukat vastuvõtmist ära visata. 

Vanas Roomas aitasid kurgid peletada hiiri, skorpione ja pimedaks jäämist.

Sibulad

Nende pisaraidttoovate köögiviljade juured on iidsetes tsivilisatsioonides nagu Vana-Egiptusess, kus neid maaliti templite ja püramiidide freskodele. Nimelt arvatri, et sibulad on seotud oma kihilise struktuuri tõttu igavese eluga. Selle põhjuseks aga arvatakse olevat sibula teatavd antiseptilised omadused.

Õunad

Ahh, keelatud viljad, mis sümboliseerivad mitmel pool viljakust ja kosjade vastuvõtmist. Õuna seostatakse ka vitaalsuse ja tervisega.

Mais

Iidsete asteekide arvates oli tegu naiseliku viljaga, mis sümboliseerib viljakust taassündi. 

Till

Vana-aja rahvas seostas tilli õnne ja rõõmuga. Saksamal ja Belgias kuulus till väidevalt isegi pruudikimpu.

Viigimarjad

Neil arvatakse olevat vaimumaailmaga seostuvaid jooni. Aafrikas kasutasid naised viigimarjad mahla viljakusvõime tõstmiseks. Boliivias arvati, et viigimarjades elavad halvad hinged ja puu all jaliutamine toob ebaõnne. Ka Paapua-Uus-Guineas leiti, et nendes viljades elab midagi riivatut, mida viigimarjade avamine vallandab. 

Mooniseemned

Paljud teist on kindlasti teadlikud moonide ja oopiumi seostest. Iidses kreekas seostati moone hea une ning meeldivate unenägudega. 

Keskajal kasutasid neidised moonikooki selleks, et ennustada armastust. Selleks viskas neidis ukse suunas tükikese kooki ja käskis koeral ära tuua. See pool, kust koer perenaise juurde tagasi jooksis, näitas ära ytulevase peiu saabumiskoha.