Toiduuudised

ERGUTAD END KOFEIINIGA? Vaata, missugused on ohutud doosid! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. aprill 2019, 08:38
Kofeiin stimuleerib peamiselt kesknärvisüsteemi, aga mõjub ka südame-veresoonkonnale ning teistele elundkondadele.Foto: Pexels
Kofeiin on tuntud ergutaja, aga missugune on õige doos? Sõltub inimesest, ütlevad toitumiseksperdid.  

Kofeiini suurimad kontsentratsioonid on leitud kohvitaime ubadest ja lehtedest, teest, yerba mate’st, guaraanamarjadest, koolapähklist ja kakaoubadest. Kofeiini stimuleeriv efekt võib alata 15–30 minutit pärast tarbimist ja kesta mõned tunnid.

Kofeiin stimuleerib peamiselt kesknärvisüsteemi, aga mõjub ka südame-veresoonkonnale ning teistele elundkondadele. Nähud, mis tekivad kofeiinitarvitamisel, sõltuvad tarvitamise kogusest ning on mõjutatud omakorda sellest, kas tegemist on harjumuspärase kofeiinitarbijaga või mitte. Kofeiinisisaldused sõltuvad suuresti toote tootmisviisist ja „kangusest” ning seetõttu on täpset kofeiinikogust näiteks tee või kohvi puhul raske hinnata.

  • Tervete täiskasvanute (v.a rasedad) puhul loetakse ohutuks päeva jooksul tarvitatavaks kofeiini doosiks kuni 400 mg (u 5,7 mg kehakilogrammi kohta). Ühekordsed kogused kuni 200 mg (u 3 mg kehakilogrammi kohta) ei põhjusta terviseprobleeme tervetele täiskasvanutele (18–65-aastased)
  • Kofeiini tarbimine rasedatel kuni 200 mg päevas ei põhjusta loote terviseprobleeme. Sama kogus laieneb ka imetavatele emadele.
  • Laste ja noorte puhul loetakse ohutuks päevaseks koguseks 3 mg kehakilogrammi kohta.

Allikas: Tagli Pitsi, Kristin Salupuu "Tervislik toitumine"

Samal teemal

6. jaanuar 2020, 05:00
PÕIS PAKITSEB? 7 põhjust, mis sunnivad kogu aeg pissile
5. detsember 2019, 18:30
KAS ÕHTUL TOHIB JUUA KOHVI? Kui valid sellise joogi, segab see und vähem
3. detsember 2019, 07:00
KUI PALJU JA MILLAL VÕIB JUUA KOHVI? Hommikuti on parim just see aeg
18. november 2019, 06:00
SILMALAUD TÕMBLEVAD: need on kuus peamist põhjust, miks see üle ei lähe