Toiduuudised

Kas sealiha teeb paksuks? Personaaltreener palub see rumal jutt unustada (2)

Toidutare, 17. aprill 2019 17:09
Siim KelnerFoto: Jyri Kartul
Personaaltreener Siim Kelner on aastaid pidanud oma juhendatavaid rahustama, sest paljud neist ei julge sealiha süüa. “See on rumalus! Sealiha on väga kõrge toiteväärtusega, eriti just täisväärtuslike valkude allikana,” kummutas Kelner müüdi.

Statistikaameti uuring näitas, et mullu tarbis eestimaalane keskmiselt 78,5 kg liha ja enam kui pool sellest (40,7 kg) oli sealiha. Ometi on väga palju endiselt ka neid, kes kardavad sealiha süüa, sest arvavad, et see pole tervislik.

Igapäevaselt treenerina töötava ning Rakvere lihatööstuse saadiku Kelneri hinnangul kohtab ka treeningklubides endiselt väga palju neid, kes arvavad, et sealiha söömine tõstab kehakaalu.

Taine sealiha

Samal teemal

“Tegelikult on sealihavalkude bioväärtus väga kõrge. Eriti hinnatakse sealiha puhul just selle aminohappelist koostist,” kinnitas Kelner, kelle sõnul on siiski oluline jälgida kogust ja koostist: “Jälgida tuleb sealiha rasvasisaldust, sest seapekki süües loomulikult keegi ei salene.”

Näiteks seasisefilee on oma rasvasisalduse poolest võrreldav kanafileega. Võrreldes teiste linnu-ja loomalihadega on sealiha vitamiinisisaldus isegi suurem. Sealiha tervikuna on suurepärane valgu, raua, magneesiumi ja mikroelementide, näiteks B-12 ja B-6 allikas.

“Rasvane liha, mis sisaldab palju küllastunud rasvhappeid ja kolesterooli, võib tõesti tõsta kehakaalu ja tekitada suurema südamehaiguste riski. Väherasvane hautatud või grillitud liha on aga väga hea raua- ja valguallikas,” rõhutas Kelner, kes tõi sealiha puhul välja just selle B-vitamiinide sisaldust.

Tasakaal on võti

Toidulaua planeerimisel rõhutas Kelner tasakaalu. Oluline on jälgida, et menüüs oleks õiges koguses nii liha, juurvilja, puuvilja, piimatooteid kui ka teravilja.

Prae puhul tuleks järgida taldrikureeglit, mis ütleb, et poole taldrikutäiest peaksid moodustama köögiviljad; veerandi taldrikust liha või kala ning veerandi riis, kartul või makaronid.

“Oluline on saada makrotoitainete – valkude, rasvade ja süsivesikute – omavaheline suhe paika. See, kas liha näol on tegemist kana-või sealihaga, on juba igaühe enda otsustada,” avaldas Kelner, kelle sõnul on tasakaalu saavutamise eelduseks hoolikas planeerimine.

Liha osakaalu võiksid oma menüüs suurendada need, kes on füüsiliselt aktiivsemad – teevad näiteks rasket kehalist tööd või on lihtsalt sportlikumad. Samas ei soovita Kelner ka neil valida väga rasvaseid lihatükke.

Samal teemal

10.02.2019
PÜHAPÄEVANE AHJUPRAAD: Kreemine sealiha-kartulivorm
03.12.2018
PERSONAALTREENER SELGITAB: kas enne ja pärast trenni tohib süüa või mitte?
19.11.2018
Personaaltreener avaldab lihtsa valemi, kuidas kaalu langetama hakata
24.01.2014
Pajaroog sealihaga