Toiduuudised

SUVEKS SALEDAKS? Siis tuleb nendest dieeditoodetest loobuda! (2)

Toidutare, 16. aprill 2019, 14:58
Foto: PantherMedia/Scanpix
Võiks ju arvata, et tänapäeval on kaalust allavõtmine tehtud imelihtsaks. Vale puha, kõik need light ja vähendatud rasvasisaldusega tooted on sageli vaid kaunid vaadata ning tegelikkuses kaugel oma kõlavast eesmärgist.

Vaatame otsa mõnedele enamlevinud toiduainetele, mis justkui lubavad lahjemat elu. 

Samal teemal

Vähesrasvane, light või rasvavaba majonees, kaste, kreem vms.

Rasva ja kaloreid võib ju siin vähem olla. Kuid asemele on topitud töödeldud toidutärklist, maisisiirupit, sojaõli ning ohtralt keemilisi säilitusaineid. See sääst pole eriti mõttekas. Lisaks on need määrded kõike muud kui maitsvad. Tahad majeesi - kasuta õiget asja. Parem veel - tee ise või asenda majonees näiteks võileival avokaado või hummusega. 

Pea iga nn vähendatud rasvasisaldusega või rasvavaba toote juures tuleb hoolikalt lugeda silte. Suure tõenäosusega on rasv asendatud kas kahjulike e-ainete või madalakavalitetsete süsivesikutega. Parem juba tarbida nn õiget asja väikeses koguses. 

Omaette lugu on light alkohoolsete jookidega, mis kohe kindlasti EI tähenda vähendatud kaloreid, vaid vähem kangust. 

Pakisupid ja puljongid

Nende viga kipub olema kõrge soolasus ja ohtralt mittevajalikke, suisa allergiaid põhjustavaid e-aineid. Võid ju arvata, et hea lihtne viis rooga valmistada, tegelikkuses aga võib selguda, et võid isegi need kolm maitseainet kokku segada. 

Kui sul üldse pole aega süüa teha ja tahad kasutada poolfabrikaati, eelista kodumaised purgisuppe.

Pakisuppe ja pulberpuljongit, millest on mõnikord hea kastmeid teha, osta ökopoest, kus saad kvaliteetsema toote. 

Jah, tervislikud pähklid, palju kiudaineid... ja siis väga ohtralt magusat. Sageli kogu kupatus veel šokolaadi kastetuna.  Need batoonikesed kipuvad olema ülearu magusad. Loe hoolikalt palakese pakendil olevat pisikest kirja. Kui palju seal süsivesikuid ongi? Müslibatoonide on lisaks muule väga lihtne ka ise kodus valmis teha. 

Nende suurim ohuallikas ongi süsivesikud, mis mängib veresuhkruga pingpongi. Parem väldi. 

 Kanasink ja -vorst.

Võid ju arvata, et see on hea alternatiiv sealihast tehtud singile või peekonile. Samas pole kaorite vahe alati kuigi suur, seega loe alati hoolikalt pakendeid, ära usu pimesi, et kanatoode on ilmtingimata lahjem. Rasvasisaldus võiob lahjal singil ja kanasingil olla üsna sarnane, maitse aga hoopis teine.  

On täiesti võimalik kaotada kaalus ja süüa samal ajal peekonit. Trikk on selles, et liha peab olema võimalikult taine. Loomsed rasvad aiatavad lisaks hoida täiskõhutunnet, mis on dieedipidajale ülioluline. 

Riisigaletid

No mis siin saab viga olla? Riisikoogike on ju üks lahjemaid asju üldse krõbistada? Ent ka siin on omad ohud. Nimelt - paljas riisikoogike on maitsetu. Lisa veidi katet ja mure lahendatud? Nojah, koos ssellega lisasid ka ohtralt kaloreid. Kuna tead, et see galetike palju ei anna, võid kogemata korralikult üle normi süüa. Lisaks räägib riisivahvlite vastu ka asjaolu, et need pole kuigi toitainerikkad vitamiinide ja mineraalainete poolest. 

Kiirpudrud

Unusta need ära! Parem valmista herkulotest puder! Kiirpudrud, eriti pakikestes tooted on sageli väga magusad! Samahästi võiksid väikese šokolaadi hinge alla panna. 

Dieetlimonaadid

Kui need sisaldavad suhkruasendajat nagu aspartaam on põhimõtteliselt tegu sinu tervisele mitte just hästimõjuva tootega. Uuringud on näidanud, et pidev aspartaamitarbimine pärsib küllastumissignaalide jõudmist ajju. Seega  dieetlimonaadi tarbimine suurendab söögiisu. 

Tahad juua? Joo vett, soovi korral gaseeritut. Ei maitse - lisa tilk täisõunamahla. Kui vajad ergutit, eelista teed või kohvi.