Toiduuudised

KOOLIKOKAD PALJASTAVAD! 4 nippi, kuidas lapsed sööma saada (ära tee neile eraldi süüa!) 

Toidutare, 9. aprill 2019 12:07
Lapsed köögis.Foto: PantherMedia/Scanpix
Lapse maitsemaailma avardamisega tuleb tegelema hakata võimalikult varases eas, sest vaid nii muutub mudilane enesekindlaks eksperimenteerijaks, kellega on lihtne põneva toidukultuuriga kaugetesse riikidesse rännata ning kellele ei ole vaja õhtusöögiks eraldi makarone keeta, usub Daily kaubamärgi all koolitoitlustust pakkuva Baltic Restaurants Estonia.

Ettevõtte AS müügi- ja turundusjuhi Tiiu Endriksoni sõnul ei ole erinevate riikide toitude tundmine oluline üksnes suuremate toiduvalikute nimel. Laialdased teadmised toidust võimaldavad lastel õppida ka erinevaid kultuure paremini tundma, on kirjas meediale saadetud teates.

Samal teemal

"Paljud lapsevanemad sooviksid, et nende maimukesed teeksid tutvust eririikide toitudega, kuid ei tea, kuidas alustada. Näiteks on meie toitlustavates koolides sel kuul toimuva projekti „Tähed taldrikus“ raames menüüs ajakirja Naisteleht köögitoimetaja Ragne Värki retseptivaramust pärit taipärane lillakapsapüreesupp. Maitsetest tulvil supis balansseerib tuttav ja mahe lillkapsas aromaatse Tai köögi maitseid. Kombineerides midagi tuttavlikku millegi uudsega, on üheks võimaluseks lapses uute maitsete vastu usaldust kasvatada,“ õpetab toitlustaja.

 Selleks, et lapsevanemad saaksid ka kodus põnevaid kulinaarseid katsetusi ette võtta ilma, et laps neisse roogadesse põlglikult suhtuks, jagab Daily esindaja soovitusi lastele maailmamaitsete tutvustamiseks.

 Kaasa laps planeerimisse

Kui laps soovib ja on selleks valmis, siis tuleks teda julgustada perele pühapäevaseks lõunasöögiks kohvikut või restorani valima. Kui olete koos mõnes toredas riigis puhkust veetnud, siis aita lapse jaoks erinevad sihtkohad ja nende toit kindla restoraniga kokku viia. Samuti on igas peres äärmiselt tähtsal kohal toidukordade planeerimine ning lapse kaasamine otsustusprotsessi aitab tal end tunda võrdse pereliikmena. Olles ise otsustanud ja kaasa rääkinud, tunneb ta suurema tõenäosusega huvi toiduvalmistamise vastu ja soovib ka vanematega koos näiteks India karrit süüa või gruusiapäraselt valmistatud sealiha mekkida.

Vürtse tutvusta tasapisi

Paljude riikide söögikultuuri iseloomustab erinevate tšillide tulisus ning ingveri ja vürtside soojus, millega aga lapsed pole tihti harjunud.

Lapsele tuleb vürtsimaailma tutvustamiseks särtsutäis maitsed pisut mahedamaks muuta. Näiteks võibki valmistada taipärast suppi maheda lillkapsaga. Samuti aitab vürtsiseid maitseid mahendada koore lisamine toidule.

Veel võib lapse lemmiktoidu sisse segada üht väljavalitud vürtsi, kuid vaid nii palju, et see oleks vaevutuntav. Luba pisikesel marakratil harjuda ja siis võid juba kogust suurendada või teise vürtsi tutvustamise juurde asuda. Näiteks sobib kaneeli raputada hommikuhelvestele või jogurtisse ning küüslauk supi sisse purustamiseks. Kindlasti tasub aga ettevaatlik olla tšilliga ja selle tutvustamine jätta hilisemasse aega, sest tänu oma tulisusele võib see lapsele valu põhjustada. 

 Ära valmista lapsele eraldi toitu

Väikelaste puhul on arusaadav, et teatud vanuseni on mõned toiduained menüüs välistatud ning ka maitsestamisega tuleb tagasi hoida. Kuid teatud vanusest on oluline lapsi liigselt mitte hellitada, neile näiteks õhtusöögiks eraldi makarone keetes või kanafileed praadides. Kooliealised lapsed peaksid juba kindlasti vanematega sama toitu sööma. Kuna vanemad on lastele eeskujuks, siis on tõenäosus suur, et pärast korralikku selgitustööd mereandidest või vürtsidest on nad neid rõõmuga valmis ka proovima.

See aitab maitsemeelel areneda ning täiskasvanuna ei ole niimoodi kasvanud laste puhul suure tõenäosusega tegemist pirtsutavate inimestega, kes paljusid asju oma menüüst välja soovivad jätta.

 Ühenda mäng ja toit

Kõik mängud ei pea toimuma õues või nutiseadmes. Mõelge hoopis välja üks eriline reisimäng.

Siin võib lapsevanem ise valida kujuteldava sihtkoha ja seda muuhulgas ka läbi toidu tutvustada. Kuid ärge jätke seda mängu üksnes piltide ja saadete põhiseks, vaid valmistage iga riigi põhjalikumaks tundmiseks ka selle kuulsaimat rooga. Olgu selleks aasiapärane nuudliroog, sushirull, mõni põnev magusroog või hoopis mõne eksootilise puuvilja mekkimine.

Teadmiste kasvamisega suureneb ka lapse huvi kaugete maade ja põnevate maitsete vastu ning läbi mängu on seda kõike hulga lihtsam teha.

Samal teemal

10.10.2020
KRISTEL AASLAID: minu absoluutne lemmiksupp, mis on parajalt vürtsikas
30.09.2020
TUULI ROOSMA: tegin reegli, et õhtusöök tulgu lastelt!
21.09.2020
TÄHED TÄIDAVAD TALDRIKUID: uudista, mida maitsvat pakub koolilõunaks Saara Pius
28.11.2019
KUIDAS LAPS SALATIT PANNA SÖÖMA? Koolikokkade viis kavalat nippi