Foto: Tatjana Iljina
Helle Rudi | Video: Tatjana Iljina 10. aprill 2019 16:25
Täname kultuurikeskust Kaja. Eriti sügav kummardus Pille Laubi ees.

 «Mis see siis ära ei ole,» mõtlesin endamisi, kui pähe tuiskas mõte omal käel ära teha selleaastane «Eesti parima pagari» võidutöö. Ülbus maksab kätte – ahjuukse ees närviliselt seista ja näpuga retseptirida ajada ei taha ma enam tükk aega.

Ausalt öeldes pole ma suurem asi küpsetaja ja minu teadmised on puhtalt teoreetilised. Kuigi naudin kokasaateid ja võin tundide kaupa internetis videoid vaadata, kus näidatakse sammhaaval mõni retsept ette, on praktika mul nõrk. Mitteametliku statistika kohaselt olen viimased kolm korda pakkunud šokolaadikooki, mis on kuiv nagu liiv Männiku karjääris.

Küpsetamise vastu tunnen ma siiski erilist nõrkust, sest see on nagu nõiakunst. Ahju paned märja ja vedela massi, välja tuleb midagi kohevat ja maitsvat.

Ärevusest on süda paha

Esimest korda tabas mind ärevus õhtul enne suurt küpsetamist. Vaatasin «Parima pagari» retsepte ja silme ees võttis kirjuks – nii pikad ja nii tihedad. Saate toimetaja sõnul oli võitja terve küpsetamise aja rakkes ja ühtegi hingetõmbepausi tal ette ei tulnud. Kuna eesmärk oli saadet võimalikult täpselt jäljendada, jäi ka minul tegutsemiseks kõigest neli tundi.

Kolmapäeval kell 22.30 oli selge, et saate võidab kahe lapse ema Sandra Daškova. Olin päeval temaga korraks võimaliku võidutöö jutuks võtnud. Sandra möönis, et kerge see retsept ei ole. Minu õnnitlussõnumile vastas ta järgnevalt: «Aitäh! Saad nüüd kokkama hakata.» Süda läks hirmust pahaks.

Koogisegu pakist

Kui Sandra ütles saates, et ärkas finaalipäeval ettevalmistuste tarvis kell kolm hommikul, siis solidaarsusest jäin mina kell kolm magama. Tudeerisin retsepti nii põhjalikult kui võimalik. Hommikuks olin käega löönud – tuleb, mis tuleb.

Keskpäevaks Mustamäele kultuurikööki jõudes tahtsin juba särada. Retsept oli selge. Kõik asjad olemas ja võidutöö autor lubas alguses appi tulla. Üsna kiirelt selgus, et rohkemaks ma võimeline ei ole, kui üksnes Sandra käske täitma. «Sega siit ja lisa siia,» tuli tal nii kergelt ja lihtsalt. Kuna ärevusest kiilus mõte kinni, nägin ma tohutut vaeva, et kümnest munast üheksa välja arvutada. «Kui mul külalised tulevad, võtan ka mina koogisegu pakist ja teen sellest midagi,» poetas saate võitja. See teadmine lohutas tohutult – ka Eesti esipagar läheb lihtsama vastupanu teed ja isegi mina saan tavaolukorras pakiseguga hakkama.

Omapäi köögis

Abikäsi ei antud aga igaveseks. Kui galaktikatordi biskviidiosa tegin Sandra valvsa pilgu all, siis kolme kreemiga pidin ise rinda pistma. Kuigi enne lahkumist jagas autor lahkelt näpunäiteid, läksid need ühest kõrvast sisse ja teisest välja. Üritasin kuuldut salvestada, aga eesootav oli nii võõras, et mul puudus igasugune võimalus seoseid luua. Isegi biskviiti tegin elus esimest korda.

Miks peaks midagi sellist tegema, kui elus pole varem nii põhjalikult küpsetanud? Küsin vastu. Miks peab maratoni jooksma, kui iga päev kõnnid? Väljakutsed on põnevad. Kõik tahavad tunda magusat õnnestumistunnet, kui risk end ära tasub.

Võikreemililled jäävad tulevikku

Kreemitegu ei õnnestunud. Tormasin köögis ringi nagu peata kana. Polnud päris kindel, mis kuhu käib ja kui palju. Teine suur erinevus minu ja Sandra vahel on retsepti jälgimine. Tema jaoks on sõna seaduseks. Mina ei saa aru, miks 183 g tuhksuhkrut ei võiks olla 190 g? Mis maailmas sellest muutub, kui ma terve paki võid ära kasutan? Vastus sellele küsimusele eristabki asjaarmastajaid professionaalidest.

Üllatav on see, et kõige suuremat peavalu tegid želatiinilehed. «See on lollikindel lahendus,» julgustas Naistelehe köögitoimetaja Ragne Värk, kui talle abipaluvalt helistasin. Siiski sulatasin ühe želatiinilehe sooja veega näppude vahel üles ja kraanikausist alla. Vähemalt lahustus.

Kokkuvõttes läks kiirustamiseks. Võistlusaega oleks isegi jagunud, aga üldaeg sai otsa. Köök pani uksed kinni, kaameramälu hakkas täis saama ja mina tahtsin koju. See viimane põhjus on kõige olulisem. Kolm tundi läks lennates ja väga enam ei viitsinud. Lustlikust kaunistamisest oli asi kaugel. Nii muutus vaarika- ja toorjuustukreem tordi peal ühtlaseks ähmaseks massiks. Olen enam kui kindel, et kahe kreemi kokkusegamiseks oleks seda pidanud tegema kausis, mitte biskviidi peal. Võikreemini ma lõpuks ei jõudnudki. Tegin valmis, aga kaunid tordipritsilillekesed on tulevikumuusika.

SUUR VÄRVIMÄNG: Palju küsimusi tekitas see, et alguses oli tainas sinine ja küpsetades muutus roheliseks. Foto: Tatjana Iljina

Värviline lõpptulemus

«No ma sain kohe aru, et sa pole köögitoimetaja,» muigas võõrustaja Pille. Tulemus oli tema jaoks nii ... värviline, et puudus vähimgi soov torti proovida. Seda seisukohta jagas ka videograaf Tatjana, kes kogu tegemise üles filmis. Usun, et see on nende kaotus.

Naistelehe toimetuses sai väikese autoõnnetuse üle elanud tort hoopis soojema vastuvõtu osaliseks. «Vaata kui armas,» lausus keegi lohutavalt. Kõige toetavam oli peatoimetaja Merle. Kuna esimese sisselõikega ei õnnestunud tordi sees värvilist planeeti galaktikas tabada, siis iga järgmine planeet pälvis toetava sõna.

Tean väga hästi, et minu ja Sandra võidutorti eraldab terve Linnutee-taoline tähesüsteem. Selles ei ole ma isegi pettunud. «Kodus mul esimene kord see tort ei õnnestunud,» mainis parim pagar biskviidi segamise käigus. Seda oli nii hea kuulda. Endale paneks ma kümnepalliskaalal hindeks viis. Lõpuks sai see ikkagi tehtud.

Sandra ja võidutort Foto: Stanislav Moshkov
ILU ON VAATAJA SILMADES: Kuigi kümmet erinevust kahe tordi vahel ei ole just raske leida, näevad mõlemad omamoodi ilusad välja. Foto: Erki Parnaku

Mõned arvud

  • Valmistamisaeg oli kokku 3 tundi 34 minutit.
  • Tordi tegemiseks kulus 34 muna (jah, te lugesite õigesti!), 1131 g suhkrut, 800 g võid, 750 g jahu.
  • Toiduvärve oli kuus.
  • Kokku läks tort maksma 101 eurot.
  • Kõige kallim komponent oli plaksuv suhkur. 120 g purk maksis 9.30. Efekt oli võimas, aga enamikul jäi kuulmata. Teel toimetusse sulas see lihtsalt ära.