Toiduuudised

Erik Orgu aitas koguda laste ülekaalulisusega võitlemiseks 7000 eurot 

Toidutare, 29. märts 2019 08:12
Foto: Urmo Jürimäe
Toitumisnõustaja Erik Orgu, Santa Maria, restoran Basiilik ja 725 eraisikut kogusid Tallinna lastehaigla toetusfondile 7000 eurot võitluseks laste ülekaalulisusega.

Erik Orgu sõnul on iga kolmas. laps ja iga teine täiskasvanu ülekaaluline või rasvunud. Kuna need näitajad on kasvutrendis, mistõttu tuleb selle probleemiga tõsiselt ja jõuliselt tegeleda. “Antud kampaania raames kogusime toetust tagajärgedega tegelemiseks, mis on ilmselgelt väga oluline, aga niisama tähtis on tegeleda ennetusega,” sõnas Orgu. “Suutsime tõestada, et tootja ning teenusepakkuja suudavad ja tahavad koos ühise eesmärgi nimel tegutseda, nüüd on vaja võtta kampa veel rohkem osapooli - riik, ettevõtted, teadusasutused, kodanikkond - ja probleemi kasvu piirata,” lisas ta meediale saadetud teate vahendusel.

Erik Orgu eestvedamisel pani kampaaniale õla alla Santa Maria ja restoran Basiilik. Toetajate sõnul on äärmiselt ouline lastes kasvatada õigeid toitumisharjumusi. 

Ülekaaluliste laste arv Eestis on viimastel aastatel märkimisväärselt suurenenud. Tänaseks on 33% Eesti kuni 16-aastastest lastest ülekaalulised.

Tallinna lastehaigla toetusfondi eestvedamisel viiendat aastat järjest toimuva projekti eesmärgiks on keskenduda ülekaaluliste laste aktiivsele liikumisele ja õigele toitumisele, saada lapse kehakaal kontrolli alla ning saavutada pikemas perspektiivis kaalulangus. Eelnevad aastad on näidanud, et hea koostöö  on edu aluseks ja umbes kahel kolmandikul projektis osalenutest toimuvad positiivsed muutused lapse emotsionaalses seisundis ning tervises – suureneb kehaline võimekus ja alaneb kehakaal.

Ülekaaluliste laste grupid käivad koos kaks korda nädalas Mustamäel Tallinna Lastehaiglas. Lastearsti nõustamise  ajal hinnatakse vanema ja lapse motivatsiooni eluviisi muutusteks ning seatakse koos igale perele konkreetsed eesmärgid.  Füsioterapeudid testivad lapse kehalist võimekust ja annavad individuaalseid soovitusi kodusteks treeninguteks vastavalt lapse vajadustele ja võimetele.  Lisaks projektitundidele peaks iga laps vähemalt kolmel päeval nädalas valima endale sobivaid ja meelepäraseid liikumise vorme.

Tegevused toimuvad 10-liikmelistes gruppides, et lastel tekiks võimalus leida sõpru, kellel on sarnased mured. Igal kokkusaamisel toimub kaalumine, füüsiline treening ning vestlus juhendajatega, kellega analüüsitakse seni saavutatut ning liigutakse ühiselt seatud eesmärkide poole. Lisaks saavad lapsed ja nende pered soovitusi ning omandavad oskusi mobiiliäpi abil optimaalse kehalise aktiivsuse  ja mõnede eluviisi aspektide kirjeldamiseks. Kontakt iga perega kaasaegse infotehnoloogia abil toimub üks kord nädalas, mis soodustab vanemate osalemist ühise eesmärgi saavutamisel.