Toidutare

ÕNNELIKKU PÜHA PATRICU PÄEVA! 7 mõnusat iiri maitset  (3)

Toidutare, 17. märts 2019, 09:18
Püha Patricu päev.Foto: PantherMedia/Scanpix
17. märts ehk täna on hetk, mil igaüks kogu maailma tunneb end natuke iirlasena. Püha Patricu päeva puhul tasub ka sellele väikesele saareriigile oma jonni poolest sarnastel eestlastel veidi iiri moel õnne ligi meelitada, kasvõi hea ninaesise näol.

Püha Patricu päeval on kombeks süüa roheliseks kirjatud toite ning roogasid, mis meenutavad küllust või õnne. Vaatame Toidutare varamust, mida pühapäeval kallidele külalistele ette kanda, et kõik õnn ikka enese õuele jääks. 

Ametlike usupühade hulka arvati see 17. sajandi alguses. Ajapikku on püha 

Katoliku juurtega, ent praeguseks ülemaailmseks Iiri kultuuri sümboliks saanud Püha Patricu päeva hakati maailmas laiemalt tähistama 20. sajandil.  Ameerikasse kodumaal valitseva kitsikuse eest väljarännanud iirlased olid oma juurte üle väga uhked ning väljendasid seda rõõmuga.

Patricupäeval väga traditsioonilisi sööke polegi. On kurdetud, et see päev kahjuks seostub liiga paljudel silmitu joomisega, mis pole kuigi tervislik. Söögi osas on siiski seletatud, et kuna iirlased tähtsustavad väga õnne ning õnn on pigem majanduslik võimekus, tuleks seda toidu ning joogi kuju ja tooniga ligi meelitada. Ehk sel päeval värvitakse ka õlu roheliseks ning serveeritakse kõrvale ube, mis ka paljudes teistes kultuurides tähendab majanduslikku võimekust. Roheline on siin nii Iirimaa haljendavad nõlvad kui ka raha värv.

1. Iiri leib. Retsepti vaata SIIT!

Ahjusoojalt koos võiga viib see küpsetis keele alla. Maitseb hommikukohvi kõrvale, koos juustuga on seda hea pakkuda ka külla tulnud sõpradele esimese nälja kustutamiseks ja oma perele argiõhtuseks maiustamiseks.

2. Iiri kohvi rull. Retsepti vaata SIIT

Iiri kohvi rull on kergelt mõrkja maitsega, sobides kohvikõrvaseks ka neile, kes magusat väga ei armasta.

3. Iiri kohv. Retsepti vaata SIIT

Kohv, koor, viski - mida sa hing veel selle tatise ilmaga tahad! Selle joogi nautimiseks ei pea nüüd küll pätrikupäev kalendris olema.

4. Iiri pajaroog. Retsepti vaata SIIT

Traditsiooniline lihtsatest ainetest Iiri roog sarnaneb paljuski meie ühepajatoidule.

5. Iiri kohviga juustutort. Retsepti vaata SIIT

Kohvimaitseline juustutort neile, kellele ei meeldi küpsetada, küll aga meeldib maiustada. Ja ei, küpsetama siin ei pea. Imeline!

6. Iiri lambalihapada. Retsepti vaata SIIT

Lambalihapada, mille kohustuslikuks maitseaineks on rosmariin. Värskendav, turguta ja mõnus metsane maitse!

7. Iiri kohvi kreem. Retsepti vaata SIIT

Kui väga köögis asjatada ei tahaks, aga maiustada küll.

PS! Rohkem briti hõnguga retsepte leiad Toidutare sektsioonist https://toidutare.ohtuleht.ee/retsept/rahvus/inglise-iiri