Toiduuudised

KOOLITOIDU LEMMIKUD: makaroni-, kartuli- ja kanaroad 

Kersti Eero, 14. märts 2019 18:07
AEGUMATU LEMMIK: Õpilaste lemmiktoidu edetabeli tipus püsivad juba teist aastat makaroniroad.Foto: Marianne Loorents
Eestimaa õpilased peavad koolilõunaid mitmekesise valikuga söögikordadeks ning nende lemmiktoitude nimekirjas  troonivad makaronitoidud, millele järgnevad kartuli- ja kanaroad, selgub koolitoitlustaja Daily värskest koolilõuna rahulolu-uuringust.  

Daily kaubamärgi all toitlustust pakkuv Baltic Restaurants Estonia AS korraldas pea 4000 õpilase, koolitöötaja ja lapsevanema seas küsitluse, et saada aimu laste toitumiseelistustest ja rahulolust koolitoiduga.

Samal teemal

Daily müügi- ja turundusjuhi Tiiu Endriksoni sõnul võib uuringutulemuste põhjal öelda, et koolilapsed hindavad koolitoidu maitsvaks ja mitmekesiseks kõhutäieks. Selle tõestuseks on ka koolisöökla kõrge külastatavus – tervelt 90 protsenti vastanutest sööb koolisööklas kolmel või enamal päeval nädalas.

„Uuringu tulemustest selgus, et õpilaste jaoks on ennekõike oluline, et lõuna oleks toitev ja tervislik. Kuna koolitoit on paljudele lastele ainus soe toidukord päevas, ei tee me selles ühtki mööndust. Pakume neile vaid kvaliteetsest toorainest valmistatud tervislikke ja mitmekülgseid roogi ning õpilaste maitse-eelistusi ja soove arvestades sünnivadki neile meelepärased toidud,“ räägib Endrikson.

Vanad lemmikud

Õpilaste lemmiktoidu edetabeli tipus püsivad juba teist aastat makaroniroad, millele järgnevad kartulist ja kanast valmistatud toidud. Praelisandina hindavad lapsed pastat ja kartuliputru, kuid ka salatit. Aurutatud köögiviljad, kuskuss ja keedukartul meeldivad lastele vähem.

„Sarnaselt varasemate aastate tulemustega näitab tänavune uuring, et laste seas on endiselt hinnas kodused ja toekad toidud. Makaroni-, kartuli- ja kanaroad on enamikule lastest tuttavlikud ja maitsvad, samuti täidavad need pikal koolipäeval hästi kõhtu. Meie usinad kokad lisavad tummisematele toitudele aga ka rohkelt köögivilju ja salatit, et road oleksid mitmekesised ja tervislikud ning toidukord tasakaalustatud,“ selgitab Endrikson.

Uuringu põhjal on laste seas kõige vähem populaarsed frikadelli- ja hernesupp ning risoto. Endriksoni sõnul neid toitusid aga menüüst välja ei jäeta, vaid laste tagasisidet arvesse võttes on plaanis need retseptid õpilastele sobivaks muuta.

Tervislikud ootused

Õpilastele enim meeldivate koolilõunate seast leiab ka näiteks kalaroad, salativalikud ja püreesupid. Enam kui pooltele vastanutest on oluline, et koolitoit oleks tervislik. Teadlikumaks muutunud söömisharjumustele viitab ka see, et üle kolmandiku vastanud koolilastest oskab eristada täisteratooteid tavalistest ning nendest enam kui pool eelistab valiku korral just tervislikumat täisterast varianti.

Samal teemal

29.02.2019
Tallinna õppeasutuste direktorid koolitoidust: hirme ja kuulujutte on kordades rohkem
27.01.2019
Koolikokk õpetab: kuidas kartulitest ja makaronidest lastele tervislikke roogasid valmistada?
26.08.2018
KAVALAD NIPID: kuidas valmistada köögivilju lapsele meeldival viisil
04.03.2018
Mida ostavad sinu lapsed taskuraha eest snäkiks?