Toiduuudised

Ettevaatust kummikommi-vitamiinidega! 

Toidutare, 14. märts 2019 11:45
Foto: Panthermedia/Scanpix
Apteekides on üha rohkem vitamiine, millele on antud suupärane kummikommi mekk ja kuju. Imeline leiutis kõigile neile, kel on kapslitest, tablettidest ja pulbritest kõrini? Päris nii roosiline see asi aga siiski pole. 

Kummikommi-vitamiinidega on kaks suurt probleemi.

Esimene neist on silmaganähtav. Miks peaks miski kasulik rändama suhu just maiustuse kujul? Kummikommid on üsna magusad. Kui magusaineks on looduslikud magustajad nagu suhkur või glükoos jne, võib tulemuseks olla veresuhkru näljamängud ja kaugemas plaanis ka kaalutõus.

Kui magustajaks on midagi kunstlikku, nagu näiteks aspartaam, on see ikkagi tervisele kahjulik. Uuringud on näidanud, et aspartaam võib põhjustada samuti ülesöömist, kuna aju ei saa kätte küllastumissignaali.

Teine problem on selles, et vitamiinid on osaliselt väga kergesti lagunevad. Tootjatel on keeruline tagada, kas antud kommike ikka sisaldab just nii palju vitamiine, kui pakil vaja lubada. Kuna vähem ei tohi kindlasti olla, on portaal Cooking Light sõnul Ameerikas seetõttu juhtunud isegi nii, et kommikestes on oluliselt rohkem vitamiini kui lubatud. See aga võib omakorda olla tervisele kahjulik, kuna osasid vitamiine tuleks tarbida mõõdukalt.

Meeles peab ka pidama et käsimüügis olevad vitamiinid on toidulisandid, mis ei asenda mingil juhul täisväärtuslikku tasakaalustatud toitumist. Inimene peaks oma vitamiinid ja lisaained saama söögi ja joogiga. Alles siis tasuks pöörata pilk lisa poole. Ning jällegi - see lisa ei peaks tooma lisasuhkrut menüüsse, nagu kummikommidega sageli juhtub.