Retseptid

Nõuandeid seenelkäimiseks 

Maire Suitsu, 27. detsember 2004, 22:00
Kas seeni tasub korjata? Metsas seenelkäik tasub end rahaliselt tänapäeval ära vaid siis, kui selleks on olemas piisavalt vaba aega ning seenekoht on lähedal ega nõua suurt transpordikulu.

Metsas seenelkäik tasub end rahaliselt tänapäeval ära vaid siis, kui selleks on olemas piisavalt vaba aega ning seenekoht on lähedal ega nõua suurt transpordikulu. Ei saa ka unustada, et halvemal juhul võite metsast tagasi pöörduda täiesti tühja korviga.

Seenekorjamine sobib seetõttu vaid neile, kellel mets ligidal ja vaba aega volilt käes või kes seeni korjavad müügiks. Muidugi ei tohi me unustada seenelkäike ilma majandusliku kasu saamise eesmärgita, kuna metsarahu- ja vaikus on hea ja äraproovitud viis linnastressi maandamiseks.

Kuhu seenele minna

Seenele on arukas minna ainult niisugusesse kohta, mida keegi seeneliste seltskonnast põhjalikult tunneb. Nii väldite eksimist ning sattumist keelatud või ohtlikesse kohtadesse, nagu näiteks sõjaväe harjutuspiirkonnad, aga ka sohu vajumist ja muid suuremaid või väiksemaid ebameeldivusi.

Riietus

Tugevad kummisäärikud on kõige paremad ja turvalisemad jalatsid, mis kaitsevad teid kõikide ebameeldivate üllatuste eest, pärinegu need siis elusast või elutust loodusest. Peakate, pikad püksid ja randmeteni ulatuvad mansetiga varrukad on teine põhireegel, millesse ei tohiks üleolevalt suhtuda.

Puugid on lausa eluohtlikud, põdrakärbsed aga võivad teie elu härida veel mitu päeva pärast seenelkäiku, ning ega teravate okste poolt tekitatud kriimustused ja torkedki ole sugugi tühiasi.

Seenelise muu oluline varustus

*Värviliste piltidega seeneraamat või seeni hästi tundev sõber.

*Suur punutud korv, sest kilekotis seened purunevad ja isegi soojenevad ebasoovitatavalt. Ämber hoiab küll purunemise eest, kuid ei lase seentele õhku ligi. Oleks hea, kui seenekorv oleks jagatud kaheks osaks – ühte panete kupatamist vajavad, teise muud seened.

*Mugav, hästi pihku mahtuv väike nuga või spetsiaalne seenenuga, mille ühes otsas on pintsel seente metsaprahist puhastamiseks.

*Niiskel ja soojal aastaajal ka mõni sääsetõrjevahend. Põdrakärbeste vastu kahjuks ei mõju ükski teadaolev tõrjevahend (kui just hilju6ti pole mõni uus välja tulnud !)

*Tihe nn täikamm, millega juuksed ja eriti mütsi alt väljajääv juustepiir aeg-ajalt läbi kammida põdrakärbeste leidmiseks ja eemaldamiseks.

*Riisikate korjajale taskusse väike plastpudel veega ja paberist servjette, et saaksite vahepeal vajaduse korral käed puhtaks pesta. Männiriisikate kibeda piimmahlaga määrdunud kätega silmade või suu puudutamine on kibe ja valus kogemus.

Seenekorjamise põhireegel, mida tasub ikka ja jälle üle korrata: korjake ainult neid seeni, mida te kindlasti tunnete. Kõik vähegi kahtlased seened jätke metsa. Töödelge seened otsekohe või hoidke külmas, sest suure osa nn seenemürgitustest põhjustavad üldsegi mitte mürgised seened, vaid kas riknenud või puudulikult eeltöödeldud (korralikult kuumtöötlemata) seened.

Uued tõed, mida tasuks juurde õppida.

Paljud kogenud seenekorjajad puhastavad ja liigitavad seened kohe metsas. See tegevus on arukas mitmest aspektist lähtudes. Esiteks jääb teil ära kodune pikk puhastamine, mille ettevõtmiseks mõnikord lihtsalt ei jätku enam jõudu. Teiseks ei või unustada, et seentes olevad ussid jätkavad usinat krõmpsutamist ka siis, kui seened juba korvis on. Kolmandaks pääsete üleliigse raskuse kandmisest ja seenekorvi liiga kiirest täitumisest.

Seente puhastamine otse metsas.

*Alustage lahtise prahi ja mulla ärapühkimisest seenenoa otsas oleva pintsliga.

*Tigude poolt näritud aukliku piirkonna võib välja lõigata, sest see ei riku seene muud osa.

*Eraldage alati jalg kübara küljest, suured kübarad lõigake põiki pooleks. Nii tulevad päevavalgele ka esmapilgul märkamatuks jäänud ussikäigud.

*Karvariisika karvad võib külge jätta.

*Et kogu eelnev töö tühja ei läheks, olgu seenekorv metsas liikudes alati paberi või kilega kaetud.

Hoiduge saastunud seentest

Ärge korjake seeni suurte maanteede, tööstusettevõtete ja linnade vahetust lähedusest.

Eelsäilitamine

Kui seeni ei saa kohe pärast kojujõudmist kuumtöödelda või muul viisil säilitada, võib neid hoida ühe ööpäeva külmkapis või sellega võrdsetes tingimustes. See säästab seeni hallituse ja muul viisil riknemise eest, kuid kahjuks ei pidurda seeneusside tegevust.

Kupatamist vajavad seened võite panna ohtrasse soolaga maitsestatud vette ja hoida neid jahedas kohas, vett vähemalt kord ööpäevas vahetades. Enne likkupanemist võite puhastatud seened portsjonite viisi suurel sõelal rohke keeva veega üle kallata, mis nende mahtu oluliselt vähendab.

Veel puukidest ja põdrakärbestest

Seenelkäiguriided tuleks pärast kojujõudmist väljas kõvasti läbi raputada. Võimaluse korral võiks riided panna teistest riietest eraldi. Üle tuleks vaadata ka kogu keha ja alusriided.

Puugid liiguvad kas riiete välispinnal või imevad ennast kiiresti naha külge. Põdrakärbsed seevastu – kui neil ei õnnestu kohe pääseda juustesse – peidavad end riiete sisepinnale ja õmbluste vahele oma tundi ootama.

Kammige juuksed täikammiga väga hoolikalt läbi ja kontrollige üle iga kühm või muu takistus. Eemaldage puuk või põdrakärbes hoolikalt ja ettevaatlikult pintsettidega ja desinfitseerige hammustuskoht. Kui te seda ei saa teha ise, siis otsige abi.