Retseptid
14. aprill 2016, 09:26

See mahl on parem kui isegi mõni puuvili poeriiulil

Poes käies näeme, et mahlajookide riiulid on erinevatest toodetest lookas. Siiski pole tervisliku toitumise austajatel sinna erilist asja olnud. 

Eestis müüdavad mahlad ja mahlajoogid on harilikult valmistatud kontsentreeritud mahla  veega segamise teel. Paremal juhul on mahl olnud pressitud külmutatud viljadest. Sageli lisatakse neile suhkrut ja mitmesuguseid E-aineid. See teeb ühest mahlast aga kõike muu kui tervisliku joogi.  On erandeid, kuid need on tavapärasest tunduvalt kallimad. Andsime City Tervisekliiniku toitumisnõustaja Teele Tederile ülesande leida kodumaisest kaubandusest taskukohase hinnaga mahl, mida ta ka ise soovitada julgeks.  Vastust ei pidanud kaua ootama!

„Kindlasti saan siinkohal soovitada Don Simon Pure Squeezed mahlasid, mis on heaks üllatuseks taskukohase hinna, kõrgekvaliteedilise tooraine ning tootmisstiili poolest. Need on mahlad nagu mahl selle kõige algupärasemas mõistes olema peaks ehk neisse pole lisatud suhkruid, need pole tehtud kontsentreeritud mahlast, valmistamisviisi tõttu on seal säilinud ka kõik vitamiinid,“ ütleb toitumisnõustaja. Kuigi me peaksime päevas ära sööma vähemalt kaks puuvilja võib selle asemel osaliselt kindlasti juua ka Don Simon Pure Squeezed mahlu, sest tootjale kuuluvates Hispaanias asuvates kasvatustes pressitakse mahl vaid mõne tunni jooksul pärast viljade korjamist. Pure Squeeze mahla valmistamiseks pressitakse iga apelsin eraldi. Iga vili läheb suuruselt talle sobivasse pressimispesasse, koore sisse tehakse auk ja mahl pigistatakse välja.

Säilitamise eripära

Värskelt pressitud mahl rikneks mõne päevaga, seepärast peab seda alati kuidagi töötlema. Kuidas aga teha nii, et head omadused säiliksid, kuid riknemine peatuks? Lahendus seisneb niinimetatud flash-pastöriseerimises – tekitatakse mitte just  suur, küll aga väga järsk hetkeline temperatuurimuutus. Tulemusena riknemisprotsess peatub, mahla väärtuslikud omadused praktiliselt ei muutu. „Täpselt sellist meetodit kasutakse ka Don Simon Pure Squeezed mahlade puhul. See tähendab, et see mahl on toitaineterikkam kui nii  mõnigi poes müügil olev puuvili.“ Näiteks toob Teele apelsinid. „Poes müüdavad apelsinid valmivad tihti transpordi käigus  ning on päikesevalgust saanud minimaalselt. Kui võrrelda nende C-vitamiini ja teiste toitainete sisaldust, siis soovitan pigem tarbida  Don Simon Pure Squeezed mahla.“

Viljaliha olulised plussid

„Õnneks sisaldab see mahl ka viljaliha, nii saab mahlast kätte ka kiudained, mille puuduses tulenevalt tänapäeva toitumisstiilist suurem osa meist vaevleb.  Miks nõuab isegi paarist lisakilost vabanemine nii suurt pingutust? Sest meil on suur kiudainete defitsiit,“ ütleb Teele. Kiudained on  kaalulangetuse puhul üks võtmesõnu, sest need aitavad meil veresuhkrut kontrolli all hoida ja ergutavad meie seedimist. „See tähendab, et meil on vähem erinevaid isusid ning seedeprotsess kergem. Seega, ilma vajaliku koguse kiudaineteta ongi kaalulangetamine üks raske töö, mis tihti ebaõnnestub.“

Lisaks apelsinimahlale saab värsketest viljadest pressituna osta Don Simoni mandariinimahla, virsiku- ja viinamarjamahla segu ning troopiliste viljade mahla. Kuigi tema suureks lemmikuks on just mandariinimahl, soovitab Teele tarbida neist kõiki. „Kõige tervislikum on juua erinevate puuviljade mahlu mitte jääda ühe ja samale maitsele kindlaks, sest iga puuvili sisaldab erinevaid meile eluks vajalikke vitamiine ja antioksüdante, mis tagavad meile hea tervise ja ilu.“

Don Simon mandariinimahl       Don Simon virsiku-viinamarjamahl    Don Simon apelsinimahl viljalihaga

Don Simon Muskaat-viinamarja mahl    Don Simon troopiliste viljade mahl

Kõrvitsa-õunasalat meega