Retseptid

Imelist sarvesaiakeste päeva 

Toidutare, 30. jaanuar 2019, 09:54
 Panthermedia/Scanpix
Legendi kohaselt sündis elegantsete hommikusöökide staar sarvesaiake türklaste poolt ümberpiiratud Viinis. Tegelikkuses on aga selle võirohkest pärmilehttainast keeratud väikese saia juured märksa sügavamal. 

Aastal 1683 piirasid türklased Viini, kuid eriliste tulemusteta. Legend pajatab, et kuna maa pealt linna ära võtta ei saanud, üritasid nad vallutada linna maal-aluste tunnelite kaudu. Keldrites töötanud Viini pagar aga kuulis müra ning õhkis selle. Pagar said oma tähelepanelikkuse ja julguse eest ainuõiguse müüa sarvekujulist saia, mis meenutas poolkuud - Ottomani imeepriumi sümbolit.
Sarnast legendi räägitakse Budapesti pagari kohta, sündmuse toimumisajaks aga aasta 1686.
Viini ja Budapesti legendide tõttu on mitmed islamifundamentalistid üritanud sarvesaia taunida, kuigi tegelikult on toiduajaloolased tuvastanud, et küpsetise ajalugu ulatub hoopis Egiptuse islami kultuuri.  Euroopa mandriosas on sarvekujulist saiakest, saksa keeles algse nimetusega kipferl küpsetatud juba sajandeid enne 17.sajandit. Esimesed märked selle kohta on 13. sajandist. Saiakest peavad enda kultuuri osaks nii ungarlased kui ka tšehhid, teistest piirkonna rahvastest rääkimata kuni Serbiani.
Laiemalt hakkas sarvesai levima 19. sajandi esimesel poolel, mil Pariisi tekkisid peened viini stiilis pagaritöökojad. Sarvesaiakese kohta läks käibele sõna croissant, mis viitas selle kujule. Juba 1869. aastaks oli saiake muutunud osaks peenemate hommikusöökide traditsioonidest.
Kaasajal on croissanti kasutatud kui vana Euroopa vastuhakku Ameerika rämpstoidu kultuurile. Kuna sarvesaiakesi saab edukalt valmis vormida ja siis külmutada, muutus vastküpsetatud saiakeste serveerimine ka odavamates ja koolimata teenindajatega kohvikutes võimalikuks ja taskukohaseks.
Olgu ajalugu milline tahes, sarvesaiake on mõnus amps igal juhul. Vaata, mida Toidutare arhiivid selles osas pakuvad! 

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
manona.paris@toidutare.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee