Retseptid

10 rooga tatrast 

Toidutare, 9. jaanuar 2019, 13:42
 Panthermedia/Scanpix
Tatar on odav ja tervislik teravili, millel teenimatult igava toidu kuulsus. Ka on paljudel seoses koolisööklatega tatrast  halvad mälestused. Asjata, mitmed tippkokad on öelnud, et tatar on väga tänuväärt tooraine, mida on maitsev erinevatesse roogadesse rüütada. 

Tatar on neutraalne toiduaine ja sobib nii aluseliste kui happeliste toitudega ning seda võib julgelt kombineerida igasuguste toiduainetega.
Tatras on palju kiudaineid ning vähe kaloreid ja rasva. Tatratoitude söömine soodustab seedimist ning võib ära hoida mitmesuguseid vähkkasvajaid. See teravili tõstab organismi võimet suhkrut muundada, mis võib aidata ära hoida suhkruhaigust. Tatar varustab organismi täiuslikuma valgu vormiga kui paljud teised teraviljad ja on seepärast eriti hea taimetoitlastele.
Tatratangude valmistamisel eraldatakse tatrateradelt väline viljakest ja nii saadakse tatratangud kas terveteralisena või purustatud kujul. Tatrast valmistatakse ka mannataolist valget peeneteralist tangu. Eestlastel on olnud kombeks tatratangud sõmera pudru saamiseks pannil rasvaines tugevasti läbi praadida, sest see andis tatrale huvitavama ja parema maitse. Tänapäeval soovitatakse praadimist siiski vältida, sest pannil tekkiv väga kõrge temperatuur hävitab suure osa tatra väärtustest.
Tatar on omapärane teravili, sest selle vili on tegelikult pähkel. Ammustest aegadest peale on kasutatud ka lehti ja õisi. Selleks niidetakse tatar õitsemise algul ja kuivatatakse ning pärast kuivamist sõelutakse varred välja. Lehtedes leidub P-vitamiini ehk rutiini, mis koos C-vitamiiniga muudab pindmiste veresoonte seinad elastsemaks ning aitab vältida rebendeid ja verevalumeid.
Tatral on ka põletikuvastane mõju, teda on kasutatud külmakahjustuste, silma võrkkesta verejooksude ja kiirituskahjustuste puhul. Samuti aitab tatratinktuur kõrgvererõhu ravimisel. Rahvameditsiinis on kasutatud tatrateri röga lahtistava vahendina.
Tatar sisaldab:
100 grammis tatras on:
energiat 328 kcal
proteiini 11 g
süsivesikuid 65 g
rasva 2 g
kiudaineid 5,8 g
naatriumi 1 mg
rauda 3,8 mg
kaaliumit 460 mg
magneesiumi 180 mg

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
manona.paris@toidutare.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee