Toiduuudised

SÖÖGIPOHMELLI KORRAL: kuidas liiga täis kõhu tundest üle saada (ära nälgi!) 

Toidutare, 31. detsember 2019 08:43
Foto: Panthermedia/Scanpix
On üsna tavaline, et meie pikkadel pühadel satub toidulaud ikka liiga palju ette ning seal ei suudeta alati endale ja võõrustajale ei öelda. Kuidas sellest söömaorgiast kõige paremini taastuda? Üllatus - nälgida ei tohi!

1. Liiguta end. Isegi kui üldse ei tahaks, kui väljas on niiske ja kole – mine ikkagi jalutama. Mine samal õhtul. Tee kasvõi kaks tiiru ümber kodumaja – see annab sulle vähemalt hea une.
Isegi kui füüsiline aktiivsus on väga lühiajaline ja harv, aitab see ometigi kaasa sellele, et põletad natukenegi rohkem kaloreid. Lisaks aitab liikumine su organismil kõhutäit paremini seedida – keha eneseregulatsioon tõhustub ning tunned end kiiremini paremini.
Järgmisel päeval – jaluta natuke enam. Võta iga päev mõni sammuke rohkem, kõnni näiteks veidi kaugemale poodi, kohtu sõbrannaga kohviku asemel pargis jalutuskäiguks, aita vanemal sugulasel või naabril koeraga õues käia. Kohe pole vaja hakata jõusaalis tunde rassime, piisab ka väiksematest sammudest, need loevad pikemas perspektiivis rohkem.


2. Hoia veepudel käepärast ning lonksa aegajalt. Väike nokatäis vett aitab väga paljude probleemide korral – aeglane ainevahetus, rakkude niiskustaseme hoidmine, üldine hea enesetunne. Öeldakse, et paljud meie niinimetatud pingepeavaludest, millele arstid ei oska seletust leida, on tegelikult vedelikupuudus.


3. Ära hakka vähem sööma! Üks suurimaid vigu, mida ülesöönud inimesed võivad teha, on enese karistamine nälgimisega. Kui sa järsku paned organismi väga karmi dieedi peale, on tulemuseks üsna pea frustratsioon ja ülesöömine. Pigem tasub kohe söömaorgia järel eelistada koguselt samasuuri, ent lahjemaid ja kiudaineterikkaid toite. Koguseid tuleks vähendada aegamööda, pidades meeles, et söögisedel oleks tasakaalus. Kindlasti hoolitse selle eest, et sööksid ohtralt kiudaineid – kui pidudehooaja rasvane toit aeglustas seedimist, siis kiudained panevad kõhu uuesti korralikult käima.