Retseptid

Täna on sachertordi päev! 

Toidutare, 5. detsember 2018, 10:40
 
Mmm, kui šokolaad oleks patt, siis sachertort kannaks saatanarüüd. Ning te tantsiksite ennastunustavas kõikesulatavas ja -lubava valsiviisi saatel möödunud sajandi Viini nooblisse kohvikultuuri-maailma, kus lopsakus oli sees ning kalorid sündsusetus.

Sacher-tordi suhkrused juured ulatuvad aastasse 1832, kus kokk Franz Sacher lõi Austria kantsleri, vürst Klemens von Metternich külalistele unustamatu magustoidu. "Ärgu täna paistku minu peale mingit häbi," (Dass er mir aber keine Schand) olid vürsti juhised. Nagu sageli ajaloos ikka, mängib siin suurt rolli juhus, sest tegelikult polnud Sacher üldse peakokk ja sel päeval asendas haigestunud bossi. Tähelepanu väärib tõik, et Franz oli toona vaid 16 aastat vana, kel aga selja taga kaks aastat sellipõlve.
Külalised olid tordist vaimustuses ning kantsler väga rahul. Ent uue tordi massiline levik võttis ikkagi veel aastaid. Sacher töötas hiljem veel kokana Bratislavas ja Budapestis, enne kui seadis end sisse oma kodulinna Viini. Ajaloolased on öelnud, et tegelikult oli seda tüüpi šokolaaditordid Viinis tuntud ennemgi, 1718. on isegi ühes kokaraamatus analoogilist retsepti kirjeldatud.
Kõige pikemad kaklused peeti sachertordi üle Franzi järeltulijate poolt, kes retsepti täiustasid ja võtsid endaga eri kohtadesse kaasa ning müüsid kui seda kõigemat torti. Paraku aegade jooksul nende arvamused originaalist lahknesid ja seetõttu kestis alates sajandi algusest kuni aastani 1954 vihane vaidlus, milline ikka on see kõige õigem tort. Viimaks ometi pandi paika, et päris-päris õiget torti ei valmistata margariiniga (vaid võiga!), ei lõigata kunagi pooleks ning aprikoos on moosina ja mitte marmelaadina kõige peal. Serveeritakse torti aga magustamata vahukoorega.
Sachertordi päeva puhul luba endale ometigi üks tükike seda imelist rooga! Vii end ja oma kalleid mõnda kaunisse kohvikusse, või parem veel, küpseta ise kodus endale üks tordike valmis. See pole üldse raske - vaata meie retseptidest!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
manona.paris@toidutare.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee