Toiduuudised

UURING: Iga neljas inimene üritab vähem liha süüa 

Toidutare, 13. november 2018 09:11
Foto: Panthermedia/Scanpix
Iga neljas Eesti inimene ehk 26,5 protsenti kõigesööjatest Eesti elanikest on vähendanud loomsete toodete osakaalu oma menüüs, väidab värske uuring. 9,2 protsenti plaanib seda teha tulevikus. 1,8 protsenti on loomsetest toodetest juba loobunud kas osaliselt või täielikult.

19,7 protsenti Eesti elanikest, kes käivad väljas söömas, tellib toidukohas alati või tihti taimset toitu, selgub oktoobris MTÜ Loomuse ja Eesti Vegan Seltsi tellitud Kantar Emori uuringu tulemustest.
“Märkimisväärne on ka fakt, et 3,2% Eesti noortest vanuses 15-24 eluaastat on veganid ehk täistaimetoitlased,” nentis MTÜ Loomus projektijuht Anita Jürson meediale saadetud teate vahendusel. “Veganite osakaal selles vanuserühmas on enam kui viis korda kõrgem veganite arvust kogu Eesti elanikkonnas (0,6%). 1,2% Eesti elanikkonnast peab end taimetoitlaseks. See protsent on samuti kõige kõrgem 15-24 aastaste noorte seas: 3,6%. Ehk siis, liha ei söö 1,8% Eesti elanikest ning 6,8% Eesti noortest vanuses 15-24 aastat.”
Eesti Vegan Seltsi juhatuse liikme ja sotsioloogi Kadri Aaviku sõnul võib veganluse suuremat populaarsust Eesti noorte hulgas selgitada näiteks sellega, et noored on sotsiaalmeedia kaudu loomakaitse ja -õiguste ning veganluse alase infoga rohkem kokku puutunud, olles osa ingliskeelsest globaliseerunud meediaruumist. “Samuti võib seda tulemust selgitada noorte üldisemalt sallivamate ja avatumate hoiakutega, mis peegeldub näiteks noorte positiivsemas suhtumises LGBT inimestesse ja pagulastesse,” lisas Aavik.
Ka Jürson peab oluliseks mõjutajaks taimetoitlust propageerivaid ühinguid ja ettevõtmisi. “Olulist rolli on kindlasti mänginud iga-aastane taimetoidumess ja näiteks Loomuse poolt juhitud "Taimsete valikute" programm, mille eesmärgiks on suurendada söögikohtades taimsete toitude pakkumist," selgitas Jürson.