Retseptid

Eesti jäätise päev! 

Toimetas Manona Paris, 6. juuli 2018, 10:46
Foto: Mati Hiis/Õhtuleht
Eesti jäätiselegendi Evald Rooma ehk Onu Eskimo sünnipäeva tähistamiseks on 6. juuli nüüdsest Eesti jäätise päev. Sel puhul valmista kodus oma jäätis, tee sellest pilti ja postita sotsiaalmeediasse #eestijäätis viitega. Toidutare pakub omalt poolt retsepte, millest šnitti võtta!

Päeva eesmärk on tõsta esile Eesti jäätisevalmistamise traditsioone ja hoida elus mälestust Onu Eskimost kui ettevõtlikust mehest, kes pani aluse Eesti jäätisetööstusele, edastas kodumaine jäätisetootja Balbiino.
6. juulil 1911. aastal sündinud Evald Rooma ehk Onu Eskimo alustas Tartus jäätise tootmisega juba 1932. aastal. Esimese suurema partii valmistas ta Tartu laulupeole 1934. aastal. Jäätisele pani Evald nimeks Eskimo ja sealt sai alguse tema hüüdnimi Onu Eskimo.
Nõukogude okupatsioonivõimu tõttu oli Onu Eskimo sunnitud oma jäätiseäri lõpetama, kuid 1987. aastal alustas ta elu sisse puhumist oma jäätiseettevõttele Eskimo, tehes seda kohe, kui võimud mingitki ettevõtlust võimaldama hakkasid. Oma legendaarsed Eskimo jäätiste retseptid pärandas Evald Rooma kodumaisele jäätisetootjale Balbiinole, kes valmistab nende järgi praegugi populaarset jäätisesarja Onu Eskimo. Samuti on Balbiino jäätisemuuseumis hoiul Eesti esimesed jäätisetootmise masinad, millega Evald Rooma tööd alustas.
Balbiino kutsub homme kõiki tähistama Eesti jäätise päeva: „Tee foto, millel naudid üksi või koos sõpradega Eesti jäätist, ja postita see oma sotsiaalmeediakontole, kasutades viidet #eestijäätis!“
Et see tegemine oleks lihtsam, pakub Toidutare välja kolm jäätiseretsepti oma varamust!