Toiduuudised

ENERGIAT JUURDE! 4 toitu, mis leevendavad sügismasendust (2)

Ohtuleht.ee, 14. november 2018, 12:22
Kurkum on tuntud masenduse leevendaja. Foto: Vida Press
Aasta kõige pimedamal ajal kipub meeleolu kergesti nulli minema. Siin on mõned toidud, mis annavad energiat ja parandavad meeleolu. 

1. Kõrvits

Samal teemal

Kõrvitsapuudust ei tohiks meil küll olla! Kõrvits sisaldab ohtralt A-, E-, C- ja B- rühma vitamiine, rauda ja magneesiumi. Magneesiumipuudust seostatakse  ka depressiooniga. Kõrvitsas sisalduv trüptofaan soodustab nn õnnehormooni serotoniini tootmist. Trüptofaan leevendab meeleoluhäireid ja masendust. Serotoniin aitab rahustada meeli. Kõrvitsasöömine  parandab mälu ja vaimset võimekust. Kasulikud on ka kõrvitsaseemned, mis  sisaldavad tsinki, mida on vaja, et mälu oleks korras. 

2. Kurkum

Kurkum on üks maitseainesegu karri koostisosa. Kurkum on rahvameditsiinis väga hinnatud - see tugevdab imuunsüsteemi ja arvatakse, et ennetab tõhusalt ka Alzheimeri tõbe. Kurkum sisaldab antioksüdante, millel on põletikuvastane toime. Aga organismis peituvad põletikud on üks põhjusi, miks tekib masendus. Kurkumi peetakse nii heaks masenduse leevendajaks, et seda on võrreldud isegi kuulsa depressiooniravimi Prozaciga. 

Kurkum on tuntud masenduse leevendaja. Foto: Vida Press

3. Õun

Nii nagu kõrvitsas, on ka õunas häid antioksüdante, mis soodustavad aju tööd ja parandavad mälu. Õunas sisalduvad kiudained hoiavad veresuhku taseme tasakaalus, mis aitab samuti kaasa, et meeleolule püsiks hea.

Õunad hoiavad veresuhkru taseme tasakaalus.Foto: Pexels

4. Bataat ehk maguskartul

B- ja E-vitamiini sisaldus ning oranžid karotenoidid-antioksüdandid on juba piisav põhjus, et süüa bataati. Bataat peletab hästi sügisväsimust, sest lisaks antioksüdantidele sisaldab bataat ka C-vitamiini. Võrrreldes tavalise kartuliga imenduvad bataadis sisalduvad süsivesikud aeglasemalt ega tõsta veresuhkrutaset nii kiiresti kui tavaline kartul.

Bataat peletab hästi sügisväsimust.Foto: Vida Press

Allikas: Iltalehti