Toiduuudised

Kolm põhjust, miks salveiga oma toite maitsestada 

Õhtuleht.ee, 17. jaanuar 2017 12:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Vanadel roomlastel oli ütlus „Miks peaks inimene surema, kui tal kasvab aias salvei’’. Ning inglased, kes on teadlikult kasvatanud salveid juba 14. sajandist, on veendunud, et salveist võib kasu olla lausa 27 haiguse vastu.

Salvei on roheline hallikasviltjate lehtedega maitse- ja ravimtaim, mida kasutatakse nii toidu valmistamisel kui ka rahvameditsiinis. "See ürt sisaldab umbes 2.5% eeterlikku õli, flavonoide, A-,C-,K-vitamiini ning mineraale nagu kaltsium, mangaan, raud, magneesium ja kaalium. Salveil on antibakteriaalne põletiku- ja seenevastane toime," kirjutab toitumisnõustaja Katri Merisalu Rimi terviseblogis ja toob välja kolm põhjust, miks salvei kasutusse võtta..

* Salvei tasakaalustab hormonaalsüsteemi. 

Salveist räägitakse tihtipeale kui naistele mõeldud rohust, kuna sellel taimel on võime tasakaalustada hormonaalsüsteemi. Salvei sisaldab fütoöstrogeene, mis on võimelised reguleerima kehas oleva östrogeeni taset.

Salveist on kasu üleminekueas naistel, et leevendada sümptomeid nagu higistamine ja kuumahood. See taim annab leevendust ka menstruaalvalude ja PMSi puhul.

* Salvei ergutab ajutegevust

Teadlased on leidnud, et salvei stimuleerib aju tööd. Nimelt sisaldab salvei õlisid, mis parandavad mälu ja keskendumisvõimet.

Teaduslikud uuringud on teinud esimesi samme selles suunas, et salveist võib kasu olla selliste haiguste sümptomite ravis nagu depressioon, Alzheimer ja dementsus.

* Salvei tarbimine on hea luude tervisele

Salvei sisaldab suurepärases koguses K-vitamiini. See rasvlahustuv vitamiin on luustiku jaoks väga oluline element.

K-vitamiini kasutab meie organism selleks, et tagada hea luude tihedus ja tervis. Salvei sisaldab ka teisi luude tervisele olulisis komponente: kaltsiumi, magneesiumi ja kaaliumi.

NB! Ettevaatlik tuleks olla salvei tarvitamisega raseduse ja imetamise ajal, sest see vähendab piimaeritust.

Samal teemal

27.01.2017
Kolm põhjust, miks oma tervisele mõeldes musta riisi süüa
25.01.2017
Depressioon vallandab noortel mitmeid kehalisi tõbesid
08.04.2016
Miks peaks oma tervise nimel iga päev kaks muna sööma?
18.02.2016
Kas teadsid? Lehtkapsas on tõeline vitamiinipomm