Toiduuudised

Tippkoka nõuandeid toidu ja toitumise teemal 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 23. september 2016 10:39
Anthony BourdainFoto: Kuvatõmmis / Reddit
Kokk, kirja- ja reisimees, teletäht ja igati vaimukas Anthony Bourdain on oma Redditi küsi-mida-iganes sektsioonis jaganud mitmeid häid ja asjalikke (ja lihtsalt lohutavaid) nõuandeid toidu teemal. Parimaid mõtteid noppis välja Ask Men

Vanaema reegel

Kui sa sööd kellegi teise katuse all, siis peaksid sa Bourdaini sõnul võtma vastu mida iganes ka ei pakutaks. "Leian, et minu kui külalise kohus on alati seda tunnustada, kui mu võõrustaja pakub midagi head," ütleb ta ja märgib, et mingi toidu pakkumine on võõrustaja jaoks eneseväljenduse viis.

Samal teemal

Ta nimetab oma seisukohta "vanaema reegliks". "Mulle ei pruugi meeldida vanaema kalkun, aga ma olen vanaema majas ja ma söön seda. Ja ma naeratan ja ütlen, et see meeldib mulle. Leian, et need on lihtsalt head kombed," selgitab ta.

Anna kiirtoidusõltuvusele järgi

Kiirtoidutretid toimuvad tavaliselt kell 3 öösel või pohmellihommikuste häbijalutuskäikude ajal. Aga Bourdain ütleb, et ka temal käivad kiirtoidu neelud. "Mul on ebapüha ja süüdlaslik kiindumus kiirtoidumakaronide ja juustu vastu. Neil hommikuil, kui tunnen hirmsat isu kiirtoidu vastu, ma sageli maskeerin end, et püüda kiirtoidukohta sisse libiseda." Head uudised? Sinul pole ukse taga kõmupiltnikku. "Vihkan Twitterit, sest nad teevad kohe minust pildi süütõendiga käes. See on nagu vahelejäämine sellega, et tuled välja pornopoest ja sul on video kaenla all. Väga piinlik."    

Hakka trendidele ja puhastustele vastu

Algul olid süsivesikud. Siis oli suhkur. Siis oli rasv. Siis olid vaid kindlad rasva tüübid (mäletame meiegi ju näiteks Evelin Ilvese poolt üles köetud transrasvade teemat – toim). Bourdain leiab, et need trendid on suuremalt jaolt rumalad. "Ma ei saa aru [organismi] mahlaga puhastamisest. Pean silmas seda, et kui sulle tehakse kolonoskoopiat (kaameraga sondi viimine seedesüsteemi – toim), siis annab arst sulle midagi, mis sind väga kiiresti ära puhastab, nii et ma ei saa mahlaga puhastamisest aru," ütleb ta. "Usun, et tsöliaakia (teraviljavalkude talutatus – toim) on väga tõsine vaevus ja nende üle, kel on see diagnoositud, on mul hea meel, et nüüd on võimalik leida gluteenivabasid lahendusi. Aga inimesed, kes kohtlevad gluteeni nagu, teate, mingit Al Qaeda ekvivalenti, teevad mulle muret. See teeb mind rahutuks."    

"Gurmee" on peen viis öelda "ülehinnatud"

Meid kõiki on toodud käsitööõlle, juustude ja maitsevorstide maailma. Aga mõnikord on see lihtsalt üks hunnik jama. "Teate, artisanal (sisult "gurmee", viitab mingile kõrge kvaliteediga tootele, mis on tehtud käsitsi või traditsiooniliste meetoditega ja tavaliselt piiratud koguses – toim) kartulikrõps? Mida muud see saab tähendada kui seda, et see on kallis kartulikrõps?" küsib Bourdain. "Ma pole ka kuigi suur kriitiliste baristade ja õllenohikute fänn. Mõtlen seda, et mulle meeldib hea käsitöö, aga ärge tekitage minus mu õllevalikute pärast halba enesetunnet. Teate, milline õlu mulle meeldib? Mulle meeldib külm õlu."

Mehhiko toit vajab rohkem armastust

"Mulle meeldiks, kui inimesed pööraksid rohkem tähelepanu tippkvaliteediga Mehhiko toidule. Leian, et see on kõige alahinnatum ja alaväärtustatum köök, millel on tohutu, tohutu potentsiaal."  

Väldi toiduväljakutseid kui turistilõkse

Kui sa ei taha just veeta neli päeva vetsus, siis soovitab Bourdain tungivalt vältida selliseid asju nagu habanero väljakutse (toppida suhu nii palju pipraid kui võimalik) või väljakutse süüa ühe korraga ära kolmekilone burger. "Kui lähete Nashville'i, siis pange tähele, et kohalikud ise ei söö ekstravürtsist küpsetatud kana. Nemad teavad paremini."

undefined Foto: PantherMedia / Scanpix

Hea viski on erilisteks juhtumiteks

Bourdaini jaoks on Šoti viski eriline tujutõstja. "Minu jaoks on see alati eriline moment, kui ma viski poole pöördun. Üldiselt, kui olen filosoofilises, mõtlikus või muul moel mõrkjasmagusas tujus, joon üksi, kuulan üksi muusikat ... Aga seda ei juhtu iga päev, tavaliselt olen ma õllejooja. Nii et kui ma joon kallist viskit, siis on see eriline sündmus."

Restoranitööstus pole glamuurne

Aga ole valmis ohverdama oma seltsielu ja tulema iga päev koju sibula järgi lehates. "See on väga, väga, väga raske ja ebaglamuurne äri, ükskõik mida sa telekast nähu põhjal ka ei arvaks. Tõenäoliselt ei pääse sa telekasse, lähed igal õhtul koju suitsulõhe ja küüslaugu järgi lõhnates. See ei ole kergete killast, see on füüsiliselt nõudlik, vaimselt nõudlik. Aga mõned inimesed, nagu mina, armastavad seda."

Samal teemal

08.06.2018
Tippkokk ja kirjanik Anthony Bourdain leiti surnuna
22.02.2017
Tippkokk Bourdain semmib Itaalia ühe seksikama naisega