Toiduuudised

"Lugu ilmus esmakordselt 2014. aasta juulikuu Tervis Plussis."

Mis juhtub, kui... dehüdreerud 

Manona Paris, Konsulteeris perearst Külvi Peterson, 23. september 2015 14:30
Foto: PantherMedia / Scanpix
Et organism hästi toimiks, vajame vett, eriti suvel. Joo piisavalt, kuid mitte kihisevaid jooke ega alkoholi, sest need keha veepuudust ei leevenda, vaid suurendavad seda veelgi.

Dehüdratsioon...

...ehk veetustumine on seisund, kus inimese vedelikutarbimine jääb alla vedelikukaotusele. Kaks kolmandikku meie kehast on vesi. Me kaotame vett kogu aeg – hingates, higistades ja väljaheidetega. Vajame vett selleks, et organismist uhutaks välja mürgid, et toitained jõuaksid kudedesse ja limaskestad kõrvas, suus ja neelus suudaksid oma tööd teha. Kui meie rakud ei saa vett, on tagajärjeks raku stress või surm.

Kuidas tekib?

Organismi vedeliku säilitamise võime on suhteliselt püsiv, aga janu eirata on kahjulik. Täiskasvanu vajab päevas vett 28–38 ml

ühe kehakilogrammi kohta. Üks levinumaid vedelikupuuduse põhjusi on vedelikukaotus higistamisel. Vedelikupuudust võivad tekitada ka palavik, kestev kõhulahtisus, polüuuria ehk liigkusemine, oksendamine, teatud kroonilised haigused (nt diabeet).

Vedelikukaotus võib tabada igaüht, kuid eriti ohtlik on see väikestele lastele, rasedatele, vanuritele ja krooniliste haigustega inimestele.

Tunnused

Kergest vedelikupuudusest annavad tunnistust kuiv, kleepuv tunne suus, unisus ja väsimus, janu, uriinihulga vähenemine, kuiv nahk, uimasus, peavalu, kõhukinnisus, pearinglus.

Raske vedelikupuuduse korral on väga sügav janu, väikelastel väga suur uimasus või nutusus, sissevajunud silmad, madal vererõhk, kiire pulss, palavik, tõsisematel juhtumitel deliirium ja tead­vusekaotus.

Samal teemal

22.12.2015
Kuraditosin häda, mis tabavad sind, kui sa ei joo piisavalt vett
05.10.2015
Kolm võimalust peletada pärastlõunast rammestust ilma kohvita
01.10.2015
Enneta veepuudust!
29.09.2015
Ohtlik veepuudus